eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweVAT-7D czyli deklaracje kwartalne dla wszystkich

VAT-7D czyli deklaracje kwartalne dla wszystkich

2009-02-04 13:32

Poczynając od początku 2009 r. wszyscy podatnicy mogą korzystać z kwartalnego rozliczania podatku VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług jednak nadal przewiduje większe preferencja dla małych podatników. Ci, którzy nimi nie są, a zamierzają rozliczać się kwartalnie, będą bowiem musieli wpłacać miesięczne zaliczki na ten podatek.

Przeczytaj także: Kwartalne rozliczenie: VAT-7K i VAT-7D

Przypomnijmy, ustawa o podatku VAT pozwala małym podatnikom na rozliczanie się z tego podatku nie tylko za okresy miesięczne, ale także za okresy kwartalne bądź za okresy kwartalne metodą kasową. Preferencyjne rozwiązania pozwalają na późniejsze rozliczenie się z podatku VAT, a co za tym idzie, późniejsze wpłacenie tej daniny na konto właściwego urzędu skarbowego.

Małym podatnikiem jest natomiast podatnik, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro (na 2009 r. limit ten wynosi 4 053 000 zł), albo prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro (na 2009 r. limit ten wynosi 152 000 zł).

Podatnicy nie spełniający powyższej definicji musieli się rozliczać z podatku VAT za okresy miesięczne. Zmieniło się to jednak z dniem 01 stycznia 2009 r. Otóż od pierwszego kwartału 2009 r. ustawodawca umożliwił także im skorzystanie z kwartalnego rozliczania się z podatku VAT. Niestety tutaj zasady wpłacania podatku nie są tak korzystne, jak ma to miejsce w przypadku małych podatników. Uregulowania tej kwestii znalazły się w nowym art. 103 ust. 2a – 2g ustawy o VAT.

Zanim jednak przejdziemy do omówienia powyższych przepisów, dodajmy, że deklaracje za okresy kwartalne mogą składać podatnicy niebędący małymi podatnikami, o ile pisemnie powiadomią o takim zamiarze naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej do 25-tego dnia drugiego miesiąca kwartału, za który po raz pierwszy będzie składana deklaracja kwartalna (czyli np. w przypadku I kwartału za 2009 r. zawiadomienie takie należy złożyć do 25 lutego 2009 r.). Z kolei podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku, zawiadomienie takie muszą złożyć do 25-tego dnia miesiąca następujące po miesiącu jej rozpoczęcia. Po wyborze tej metody trzeba ją stosować przez co najmniej rok.

Zaliczki na podatek

Podatnicy inni niż mali podatnicy, którzy wybrali rozliczanie się z podatku VAT za okresy kwartalne, nie mogą jednak wpłacać podatku raz na kwartał. Ustawodawca w art. 103 ust. 2a ustawy o VAT zobowiązał ich bowiem do wpłacania zaliczek na podatek za pierwszy oraz za drugi miesiąc kwartału w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał - w terminie do 25-tego dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka.

Tym samym, mimo wyboru kwartalnego rozliczania, podatek (a dokładniej zaliczkę na podatek) nadal będą oni wpłacać w okresach miesięcznych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: