Odliczenia od podatku 2008: ulga na dzieci
2009-01-29 12:39
Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko
Ulga prorodzinna została określona w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego przepisami podatnicy mogą odliczyć od podatku ustalonego wg skali podatkowej (ulga ta nie przysługuje podatnikom opodatkowanym ryczałtem czy podatkiem liniowym) kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym. Kwota odliczenia w 2008 r. wynosi 1 173,70 zł na każde dziecko.Powyższe przepisy nie zmieniły się w stosunku do tych, które obowiązywały przy rozliczania dochodów za rok 2007. Zmieniło się natomiast brzmienie art. 6 ust. 4 ustawy, który określa, na które dzieci przysługuje ulga. W 2008 r. prawo do ulgi z tytułu wychowywania dzieci przysługuje podatnikom, którzy wychowywali własne lub przysposobione dzieci:
- małoletnie,
- bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 (czyli wg skali podatkowej) lub art. 30b (czyli z odpłatnego zbycia papierów wartościowych) w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej z wyjątkiem renty rodzinnej
Ważne zmiany w stosunku do roku 2007
Ustawodawca wprowadził trzy podstawowe zmiany. Pierwsza dotyczy powyższego punktu 2. W zeznaniach za rok 2008 można skorzystać z ulgi w przypadku wychowywania dzieci bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały w roku podatkowym zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Rok wcześniej ulga ta przysługiwała w tym przypadku jedynie na dzieci otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny.
Pozostałe dwie zmiany dotyczą ostatniego z powyższym punktów. Przede wszystkim ulga ta została rozciągnięta na dzieci uczące się poza granicami kraju (w 2007 r. można było skorzystać z ulgi jedynie w stosunku do dzieci uczących się w Polsce).
Zostały zmienione również regulacje określające rodzaj i próg dochodów osiąganych przez dzieci, które pozbawiają prawa do skorzystania z ulgi. W odniesieniu do 2007 r. przepisy wskazywały iż ulga przysługuje, o ile dzieci wymienione w powyższym pkt 3 „nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.”
Natomiast w odniesieniu do roku 2008 przepisy wskazują, iż ulga przysługuje o ile dzieci „nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej.”
Ulga na dzieci dotyczy łącznie obojga rodziców. Kwotę tę odlicza się od podatku jednego z nich bądź też obojga.
Inaczej jest w przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja. Tutaj ulga przysługuje jednemu z nich, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje. Jeżeli przez część roku podatkowego dziecko faktycznie zamieszkuje u każdego z rodziców, odliczenie przysługuje każdemu z nich. W tym przypadku odliczyć można kwotę stanowiącą iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 kwoty ulgi.
Do pobrania
Rozliczenia roczne PIT 2008
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl