Podatek od sprzedaży mieszkania a spłata kredytu żony
2009-01-23 07:12
Przeczytaj także: Podział majątku a podatek od sprzedaży nieruchomości
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że w wypadku ponoszenia wydatków z tytułu spłaty kredytu przed dniem złożenia korekty zeznań za lata 2006 - 2007, na podstawie których zrezygnuje Pan z ulgi odsetkowej, oraz dokona wpłaty odpowiednich należności, nie mogą one pomniejszać przychodu do opodatkowania, z tej prostej przyczyny, że nie spełniał Pan wymogu zawartego w art. 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż w tym czasie faktycznie korzystał Pan z odliczeń z tzw. ulgi odsetkowej.
Natomiast w części dotyczącej skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania przychodu ze sprzedaży mieszkania w związku z wydatkami na spłatę kredytu zaciągniętego (przed ślubem) na nazwisko żony, jest nieprawidłowe.
W orzecznictwie sądowym utrwalony jest pogląd, że wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania powinny być interpretowane ściśle, z wyłączeniem wykładni rozszerzającej. Zasadą jest, że przepisy wprowadzające ulgi podatkowe nie mogą być interpretowane ani z zastosowaniem wykładni rozszerzającej ani z zastosowaniem wykładni ścieśniającej.
Aby skorzystać ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) należy spełnić wszystkie w nim zawarte przesłanki.
Jedną z podstawowych przesłanek, aby korzystać ze zwolnienia jest ta, iż nabycie nieruchomości winno nastąpić przed dniem 01.01.2007 roku. W rozpatrywanej sprawie Wnioskodawca dopiero zamierza nabyć udział we własności lokalu mieszkalnego, na który spłacany kredyt został zaciągnięty.
Ponadto, ważne jest ustalenie kto jest kredytobiorcą oraz kto zaciągnięty kredyt spłaca.
Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, kredyt zaciągnęła żona Wnioskodawcy będąc panną. Z chwila zawarcia związku małżeńskiego lokal stanowił majątek odrębny małżonki. Mimo wstąpienia w prawa i obowiązki małżonki, wobec zawarcia związku małżeńskiego (o ile łączy Państwa ustawowa wspólność małżeńska), to nie sposób jest, aby spłacając po dniu 01.01.2007 roku i nabywając zarazem udział we współwłasności lokalu mieszkalnego na podstawie aktu notarialnego, spełnić warunki do korzystania z przedmiotowej ulgi, obowiązującej do dnia 31 grudnia 2006 roku. Prawo do korzystania ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zachowali podatnicy na warunkach kontynuacji, którzy nabyli do niej prawo do dnia 31 grudnia 2006 roku. Nabywając prawo współwłasności po tym dniu sprawia, że brak jest możliwości skorzystania z omawianego zwolnienia.
Mając powyższe na uwadze, iż Wnioskodawca nie spełnia podstawowych warunków do korzystania ze zwolnienia od podatku przychodu uzyskanego ze sprzedaży własnego lokalu mieszkalnego odstąpiono od dalszego uzasadnienia i wskazania przesłanek, które również są przeszkodą dla uznania, iż wydatkowany został przez Pana przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, w części spłaty kredytu zaciągniętego na imię i nazwisko żony na cele powodujące zwolnienie tego przychodu od opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując:
1. Przychód ze sprzedaży mieszkania korzysta ze zwolnienia od opodatkowania w części wydatkowanej - w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży - na spłatę kredytu zaciągniętego na własne nazwisko i po dniu złożenia skorygowanych zeznań za lata 2006 – 2007.
2. Przychód ze sprzedaży mieszkania nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania w części wydatkowanej na spłatę kredytu zaciągniętego na imię i nazwisko żony.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów