eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPodatek od sprzedaży mieszkania a spłata kredytu żony

Podatek od sprzedaży mieszkania a spłata kredytu żony

2009-01-23 07:12

Przychód ze sprzedaży mieszkania nie korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych w części, w jakiej został wydatkowany na spłatę kredytu zaciągniętego na imię i nazwisko małżonki podatnika. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 13.01.2009 r. nr IPPB2/415-1456/08-2/AS.

Przeczytaj także: Podział majątku a podatek od sprzedaży nieruchomości

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wskazał, że w lipcu 2005 r. zaciągnął kredyt mieszkaniowy na zakup mieszkania. Umowa przeniesienia własności lokalu została podpisana w formie aktu notarialnego w 2006 r. W odniesieniu do powyższego kredytu podatnik skorzystał z tzw. ulgi odsetkowej. Wcześniej nie korzystał on z żadnych ulg. Od października 2007 r. lokal ten wynajął w ramach tzw. najmu prywatnego, innej osobie fizycznej. Dochód z tego tytułu opodatkowany jest na zasadach ogólnych. W 2008 r. natomiast podatnik ożenił się i zamieszkał wraz z żoną w jej mieszkaniu, gdzie oboje są zameldowani na pobyt stały. Żona zakupiła to mieszkania w 2007 r. także na kredyt. Nie korzysta ona z ulg mieszkaniowych. Każde z nich spłaca obecnie swój kredyt mieszkaniowy. Podatnik postanowił zrezygnować z najmu swojego mieszkania i je sprzedać. Dodatkowo zamierza także skorygować zeznania podatkowe za lata 2006-2007 i zwrócić podatek wraz z odsetkami wynikającymi z ulgi odsetkowej. Uzyskany ze sprzedaży przychód natomiast zamierza przeznaczyć na spłatę swojego kredytu hipotecznego oraz kredytu żony z jednoczesnym przeniesieniem na jego rzecz udziału we własności do mieszkania żony w formie aktu notarialnego. W związku z powyższym zadał on pytanie, czy będzie musiał zapłacić podatek dochodowy z tytułu sprzedaży swojego mieszkania w powyższej sytuacji, tzn. gdy pieniądze z tego tytułu przeznaczy na spłatę kredytu swojego i żony? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31.12.2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007 r.

W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., podatek od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu.

Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), z zastrzeżeniem art. 21 ust. 2 i 2a) ustawy.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: