Amortyzacja: środki trwałe trzeba używać w firmie
2009-01-07 07:29
Przeczytaj także: Budynek wybudowany na cudzym gruncie amortyzujemy liniowo
Należy podkreślić, iż w świetle powołanego powyżej przepisu, amortyzacji podlega taki składnik majątku, który:
* jest własnością (współwłasnością) podatnika, oraz
* jest nabyty lub wytworzony we własnym zakresie przez podatnika, oraz
* jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania, oraz
* jego przewidywany okres używania przekracza rok, oraz
* jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo jest oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
W opisanym przez Spółkę stanie faktycznym sprzęt chłodniczy jest wprowadzany do rejestru środków trwałych i Spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a sprzęt znajduje się jeszcze w magazynie Spółki tzn. nie jest wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Zatem nie spełnia warunku wykorzystywania go w prowadzonej działalności gospodarczej.
Aby nowo zakupiony przez Spółkę sprzęt chłodniczy mógł podlegać amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, musi on być wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej.
Dla oceny od kiedy podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, konieczne jest ustalenie kiedy nastąpiło oddanie środka trwałego do użytkowania, a także czy w tej dacie był on kompletny i zdatny do użytku, zarówno faktycznie jak i w świetle poszczególnych przepisów prawa regulujących możliwość dopuszczenia poszczególnych urządzeń do użytkowania.
Zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż w momencie przyjęcia środka trwałego do używania.
Z powyższego wynika, że brak spełnienia warunku wykorzystywania przez podatnika środka trwałego (sprzętu chłodniczego) na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą oznacza brak możliwości dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych.
A zatem nie wystarczy samo wprowadzenie środka trwałego do ewidencji środków trwałych, lecz musi zaistnieć fakt jego wykorzystania do prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę. Przepisy podatkowe uzależniają zaliczenie w ciężar kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od tego, czy środek trwały jest wykorzystywany przez podatnika.
Należy natomiast potwierdzić stanowisko Spółki dotyczące amortyzacji sprzętu chłodniczego czasowo wyłączonego z użytkowania spowodowanego m. in. zmianą szaty graficznej sprzętu chłodniczego, zaprzestaniem działalności przez Klienta, u którego sprzęt był zainstalowany lub zakończeniem z nim współpracy. Amortyzacji nie podlegają bowiem składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której składniki te były używane (art. 16c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym o dób prawnych. Ponieważ działalność podatnika (Spółki) jest nadal prowadzona, odpisy amortyzacyjne za okres w którym środek trwały był czasowo wyłączony z użytkowania z ww. powodów mogą być naliczane i stanowią koszty uzyskania przychodów.
Przesłanką powodująca niemożność dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątkowych jest zaprzestanie działalności, w związku z którym nastąpi zaprzestanie używania tych składników. Należy przez to rozumieć całkowite zaniechanie danego rodzaju działalności, na skutek czego składniki majątkowe przestają być używane. Przejściowe zaprzestanie użytkowania danych środków trwałych nie jest przesłanką uzasadniającą zaprzestanie dokonywania odpisów amortyzacyjnych.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów