1 proc. podatku: ukazał się wykaz OPP
2009-01-06 13:42
Przeczytaj także: Przekazanie 1% podatku dla wybranej OPP w PIT za 2016 r.
Minister właściwy ds. zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości, miał czas do końca ubiegłego roku na ogłoszenie, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2008 r., na rzecz których podatnicy mogą w rozliczeniach za rok 2008 przekazywać 1 proc. swojego podatku należnego. Wypełniając ten obowiązek zostało wydane obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 grudnia 2008 r. w sprawie wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2008 r., które ukazało się w Monitorze Polskim nr 96, poz. 827, a którego załącznikiem jest wykaz OPP.W wykazie nie uwzględniono (zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) organizacji prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Przypomnijmy, że podobnie jak i w rozliczeniach za rok 2007, tak i w tych za 2008 to urząd skarbowy przekaże jeden procent naszego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, którą należy wskazać w zeznaniu (poprzez podanie nazwy organizacji, jej numeru KRS oraz kwoty, którą chcemy przekazać – nie większej jednak niż jeden procent podatku należnego). Ustawodawca zafundował nam jednak pewne zmiany. Część z nich ma charakter doprecyzowujący.
Otóż naczelnik urzędu skarbowego przekaże odpowiednią kwotę (pomniejszoną o koszty przelewu bankowego) na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. Wcześniej miał na to trzy miesiące od chwili upływu terminu składania zeznań podatkowych za dany rok (czyli do końca lipca).
Obecnie pod uwagę będą brane nie tylko zeznania podatkowego, ale także ich korekty, jeżeli zostaną one złożone w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (czyli w praktyce do końca czerwca). Warunkiem przekazania kwoty na rzecz OPP jest zapłata pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego odstawę jej obliczenia. Podatek trzeba uregulować w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (czyli do końca czerwca), aby 1 proc. jego wysokości urząd skarbowy przekazał na konto wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego.
Ponadto naczelnik urzędu skarbowego przekazuje organizacji pożytku publicznego imię, nazwisko i adres podatnika oraz wysokość przekazywanej kwoty, jeżeli podatnik wyrazi na to zgodę w zeznaniu podatkowym lub korekcie. Do tego celu zostały wydzielone w formularzach zeznań rocznych odpowiednie pola.
1 proc. swojego podatku na rzecz OPP mogą przekazać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38.
Do pobrania
Rozliczenia roczne PIT 2008
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl