Sprzedaż opodatkowana i zwolniona a odliczenie VAT
2008-12-12 06:15
Przeczytaj także: Proporcja VAT a pełne odliczenie podatku od zakupu nieruchomości
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu wskazano, że placówka jest instytucją kultury wpisaną do rejestru narodowych instytucji kultury prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej celem statutowym jest ochrona zabytków oraz realizacja zadań w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Źródłem finansowania działalności są dotacje podmiotowe i celowe oraz przychody własne uzyskiwane ze sprzedaży usług, wydawnictw itd. Jednostka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wykonuje czynności zwolnione, nie podlegające ustawie o VAT oraz czynności opodatkowane podatkiem VAT ( najem pomieszczeń, sprzedaż drewna, usług transportowych, refakturowanie kosztów z tytułu wynajmu i użyczenia pomieszczeń, rozmów telefonicznych, kosztów wysyłki i inne). W strukturze organizacyjnej ośrodka znajduje się 16 Regionalnych Ośrodków (niebilansujących się), które wykonują zadania w terenie z zakresu ochrony i opieki nad dziedzictwem kulturowym. Ośrodki te uzyskują przychody z prowadzonej działalności. Część Ośrodków uzyskuje przychody wyłącznie zwolnione, a część przychody zwolnione i opodatkowane. Rozliczenia podatku dokonuje dla całej instytucji Krajowy Ośrodek. W związku z tym zadano pytanie, jak należy w takiej sytuacji rozliczać podatek VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z powyższego uregulowania wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.
Wskazana powyżej zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych, bądź niepodlegajacych opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 90 ust. 1 powołanej ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Dokonanie takiego podziału powoduje, że podatnik odlicza podatek związany ze sprzedażą opodatkowaną, natomiast nie odlicza podatku związanego ze sprzedażą zwolnioną, bądź niepodlegającą opodatkowaniu.
oprac. : Ministerstwo Finansów