Samochód w leasingu w 2009 r.: kiedy sprzedaż bez VAT?
2008-12-05 12:41
Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu z leasingu zwolniona z VAT
Przedsiębiorcy bardzo często korzystają z użytkowania samochodu osobowego (i nie tylko) na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Po zakończeniu podstawowego okresu leasingu mogą oni wykupić od finansującego taki samochód za niewielką część jego rynkowej wartości. Z opcji takiej także często korzystają, niekiedy tylko po to, aby samochód ten w następnej kolejności sprzedać. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług umożliwiają zwolnienie z tego podatku sprzedaż tak nabytego pojazdu bezpośrednio po jego wykupieniu. Wszystko za sprawą definicji towarów używanych.Przypomnijmy, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Art. 43 ust. 2 ustawy wskazuje natomiast, że za towary używane uważa się wszelkiego rodzaju towary, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. W przypadku budynków i budowli oraz ich części okres ten wynosi 5 lat od końca roku, w których zakończono ich budowę, a grunty nigdy nie stanowią towarów używanych.
Powyższy przepis wskazuje zatem, że jedynym warunkiem uznania towaru za używany, jest jego używanie przez okres 6 miesięcy w odniesieniu do towarów innych niż nieruchomości, przy czym nie ma tu znaczenia forma własności.
Dodatkowo, zgodnie z §8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów, zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i ust. 5 ustawy (czyli ograniczenie do odliczenia 60% podatku naliczonego nie więcej jednak niż 6 tys. zł), jeżeli samochody i pojazdy te są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Dzięki powyższym przepisom podatnik nawet dzień po wykupieniu leasingowego samochodu osobowego może go sprzedać jako towar zwolniony z podatku VAT. Przy ustaleniu, czy jest on używany liczy się bowiem cały okres używania danego samochodu, w tym także okres jego eksploatacji w ramach leasingu operacyjnego. Z taką interpretacją przepisów zgadzają się organy podatkowe, przykładowo interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 31.10.2008 r. nr ILPP1/443-828/08-2/BD. Powyższe zmieni się jednak od 01 stycznia 2009 r.
Wtedy to bowiem wejdzie w życie znowelizowany art. 42 ust. 2 ustawy o VAT. Zmieniony przepis wskazuje, że przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Dodajmy w tym miejscu, że zwolnienie to nie będzie także miało zastosowania do nieruchomości.
Zgodnie z powyższym przepisem, aby sprzedać taki samochód jako zwolniony z podatku, podatnik będzie musiał go używać przez co najmniej pół roku po wykupie. Okres używania będzie się tutaj bowiem liczył dopiero od momentu nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, czyli przy jego ustalaniu nie będzie się uwzględniać m.in. czasu używania samochodu na podstawie umowy leasingu.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl