eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweBłędny nabywca a nota korygująca

Błędny nabywca a nota korygująca

2008-11-27 13:29

Ustawodawca dał podatnikom dwa podstawowe narzędzia do korygowania błędów zawartych w fakturach VAT. Są to faktura korygująca i nota korygująca. Nota korygująca służy do naprawienia błędów formalnych. Jednak i tu nie zawsze można ją wystawić.

Przeczytaj także: Kiedy nota korygująca?

Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiekolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą czy też oznaczeniem towaru lub usługi, może wystawić notę korygującą. Wynika to z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie wystawiania faktur. Nota taka jednak bezwzględnie nie może prostować pomyłek w pozycjach faktury dotyczących:
  1. jednostki miary i ilości sprzedanych towarów lub rodzaju wykonanych usług;
  2. ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto);
  3. wartości towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto);
  4. stawki podatku;
  5. sumy wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  6. kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  7. wartości sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartości sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  8. kwoty należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażonej cyframi i słownie.

W przypadku prostowania informacji w innych pozycjach notę można wystawić. Zatem, jeżeli faktura zawiera błędne informacje sprzedawcy lub nabywcy, takie jak np. błędny NIP lub jego brak, błąd w nazwisku, imieniu, nazwie czy adresie a także braki w tych informacjach, można wystawić notę korygującą prostującą te pomyłki. Nie będzie tak jednak zawsze. Decydujące znaczenie ma tutaj to, czy na skutek danego błędu zmienił się podmiot zawarty na fakturze.

Jeżeli zatem faktura została wystawiona na zupełnie innego nabywcę, notą korygującą poprawić się jej już nie da. W takiej sytuacji trzeba posłużyć się fakturą korygującą. Potwierdzeniem takiego postępowania jest np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 04.09.2007 r. nr IP-PP2-443-41/07-2/AZ, w której to organ podatkowy stwierdził, że „(…) W myśl § 18 powyższego rozporządzenia, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczącej jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą pomyłki dotyczącej jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Z wyżej podanego przepisu wynika, że istnieje możliwość korygowania pomyłek za pomocą noty korygującej w sposobie określenia nabywcy np.: błąd w nazwie, adresie, nr NIP, ale dotyczące konkretnego podatnika widniejącego na fakturze. Nie można natomiast w drodze wystawienia noty całkowicie zmienić nabywcy towaru (usługi).
Noty korygujące umożliwiają bowiem poprawienie pomyłek odnoszących się do zawartej transakcji, a więc z kontrahentem wymienionym na fakturze.

Uwzględniając powyższe, w przypadku gdy na otrzymanej fakturze wskazano innego nabywcę i obie strony godzą się w tej sprawie na korektę błędu, to błąd ten winien być skorygowany przez sprzedawcę poprzez wystawienie faktury korygującej.(…)”


W powyższej interpretacji organ podatkowy wskazał jeszcze jedną bardzo istotną kwestię. Otóż wystawca błędnej faktury może ją anulować. Warunkiem jest tutaj jednak niedopuszczenie jej do obrotu prawnego. Jeżeli taka faktura zostanie do obrotu prawnego wprowadzona poprzez doręczenie kontrahentowi, możliwość jej anulowania przepada.

Przypomnijmy także, że podmiotem uprawnionym do wystawienia noty korygującej jest nabywca towarów i usług, a dokument ten powinien zawierać co najmniej następujące informacje:
  1. numer kolejny i datę jej wystawienia;
  2. imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej;
  3. dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3, a więc: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok (w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym) dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;
  4. wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej,
  5. wyrazy „NOTA KORYGUJĄCA”.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: