eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweStara - nowa ulga mieszkaniowa?

Stara - nowa ulga mieszkaniowa?

2008-11-13 11:39

Planowane zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące zwolnienia z tego podatku przychodu otrzymanego ze sprzedaży nieruchomości, przypominają regulacje, które obowiązywały do końca 2006 r. Może to doprowadzić do niepotrzebnych kłopotów z fiskusem.

Przeczytaj także: Podatek od sprzedaży nieruchomości a spłata kredytu

Przypomnijmy, że uzyskany przychód ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych do końca 2006 r. był zwolniony z podatku dochodowego, jeżeli został przeznaczony na inne cele mieszkaniowe. Otrzymane pieniądze można było przeznaczyć na zakup działki budowlanej, budynku mieszkalnego, mieszkania, remont już posiadanej nieruchomości mieszkalnej czy adaptację części niemieszkalnej na mieszkalną. Ze zwolnienia można było także skorzystać w przypadku przeznaczenia uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy na spłatę kredytu wraz z odsetkami zaciągniętego na powyższe cele.

Przy sprzedaży nieruchomości nabytych w latach 2007-2008 ma zastosowanie tzw. ulga meldunkowa. Zgodnie z nią ze zwolnienia z podatku mogą skorzystać osoby, które były w zbywanej nieruchomości zameldowane na pobyt stały przez co najmniej rok przed datą zbycia.

Powyższą ulgę od przyszłego roku ma zastąpić ulga bardzo podobna do tej, która obowiązywała do końca 2006 r. Nie będzie ona jednak taka sama.

Przede wszystkim należy pamiętać, że stare zwolnienie chroni podatników przed zapłatą 10-proc. podatku od uzyskanego ze sprzedaży przychodu. Nowe natomiast będzie chronić przed zapłatą 19-proc. podatku ale od uzyskanego ze sprzedaży dochodu. Jednocześnie nie wróci zwolnienie z podatku przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw uzyskanych w drodze spadku lub darowizny (takie miało zastosowanie do końca 2006 r.).

Dodatkowo stare zwolnienie posługuje się pojęciem przychodów ze sprzedaży nieruchomości, projektowane natomiast mówi o zakresowo szerszej kategorii odpłatnego zbycia nieruchomości. Ponadto w nowych przepisach wyraźnie wskazano na reinwestowanie środków na własne cele mieszkaniowe podatnika, co może zawęzić to zwolnienie.

Kolejną różnicą jest zmiana w zakresie terminu, w którym pieniądze trzeba wydać. Nadal będą to dwa lata lecz liczone od końca roku, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Stare zwolnienie natomiast wskazywało, że środki ze sprzedaży trzeba przeznaczyć na cele mieszkaniowe w terminie 2 lat od daty sprzedaży.

Ponadto nowe zwolnienie wskazuje, że środki ze sprzedaży można przeznaczyć na nabycie nieruchomości nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Dotyczy to oczywiście nie tylko nabycia nieruchomości, ale także spłaty kredytów i pożyczek wraz z odsetkami zaciągniętych na te cele oraz wszelkich dalszych kredytów i pożyczek refinansujących kredyty i pożyczki zaciągnięte na cele mieszkaniowe, proporcjonalnie do kwoty ich refinansowania.

Dodatkowo nowe zwolnienie będzie miało zastosowanie także do zakupu za środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości gruntu nieprzeznaczonego pod zabudowę mieszkalną w momencie nabycia, o ile zmiana jego przeznaczenia na budowlany nastąpi przed upływem terminu do zwolnienia.

Aby ze zwolnienia skorzystać, nie trzeba będzie składać w urzędzie skarbowym żadnych oświadczeń o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe. Jednakże po zakończeniu roku, w którym nastąpiło zbycie, trzeba będzie złożyć organom podatkowym odrębne zeznanie roczne, w którym podatnik wykaże opodatkowane i zwolnione dochody z odpłatnego zbycia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: