eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweUlga mieszkaniowa nie zniknie

Ulga mieszkaniowa nie zniknie

2008-11-12 10:23

Od przyszłego roku ma zostać zniesiony obowiązek meldunkowy. Taka zmiana mogłaby mieć niemiłe konsekwencje dla podatników korzystających z tzw. ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że z ulgi nadal będzie można korzystać.

Przeczytaj także: Kilka darowizn w akcie notarialnym z oszczędnością na podatku

Art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wskazuje, że w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie:
  1. w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
  2. w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,
  3. w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza
- nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

Aby jednak z powyższego zwolnienia skorzystać, nabywca musi spełnić szereg warunków. Jeden z nich wskazuje, że podatnik będzie zamieszkiwać będąc zameldowanym na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokona jego zbycia przez okres 5 lat:
  • od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego - jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,
  • od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

W 2009 r. ma natomiast zostać zniesiony obowiązek meldunkowy (wynikający z przepisów o ewidencji ludności, które mają zostać zmienione od przyszłego roku), a to może spowodować, że podatnicy nie będą mogli skorzystać z wyżej opisanej ulgi. W tej sprawie skierowano do Ministerstwa Finansów interpelację poselską nr 5155. Zadano w niej dwa pytania:
  1. Czy prawdą jest, że przez niedopatrzenie Ministerstwa Finansów ulga mieszkaniowa w praktyce zniknie od 1 stycznia 2009 r.?
  2. Czy ministerstwo zamierza podjąć kroki, jeżeli tak, to jakie, aby ulga mieszkaniowa obowiązywała także po 1 stycznia 2009 r.?

W odpowiedzi na interpelację ministerstwo wyjaśniło, iż obecnie trwają prace mające na celu dostosowanie przepisów o uldze mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn do zmian, które będą miały w przyszłym roku. Zapewnia ono, że zmiany w przepisach podatku od spadków i darowizn umożliwią w dalszym ciągu korzystanie z ulgi po znowelizowaniu przepisów o ewidencji ludności. Dodatkowo zostanie uregulowana także sytuacja podatników, którzy nabyli prawo do ulgi jeszcze przez zniesieniem obowiązku meldunkowego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: