eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweLeasing operacyjny: kradzież a koszty firmy

Leasing operacyjny: kradzież a koszty firmy

2008-11-03 12:42

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik używa samochód ciężarowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Przedmiot leasingu został jednak skradziony, a leasingodawca obciążył podatnika pozostałymi ratami wynikającymi z umowy leasingu. Czy raty leasingowe płacone po utracie przedmiotu leasingu podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Przeczytaj także: Wykup przedmiotu leasingu: podatek u korzystającego

Przede wszystkim należy pamiętać, iż aby zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, musi spełniać określone warunki, które zostały zawarte w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Przepis ten wskazuje, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty związane z używaniem przedmiotu leasingu na podstawie umowy leasingu z całą pewnością są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a co za tym idzie, także z przychodami uzyskiwanymi z tego tytułu. Co do zasady stanowią zatem koszty podatkowe.

Dodatkowo w art. 23b updof ustawodawca wskazał, że opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
  • została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  • suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W tym miejscu warto wspomnieć, że ustawodawca w powyższym przepisie wskazuje na „opłaty ustalone w umowie leasingu”, nie np. na „opłaty ponoszone w trakcie trwania umowy leasingu”. W związku z tym można uznać, że ustawodawca przez powyższe rozumie nie tylko raty leasingowe, ale także inne opłaty wynikające z tej umowy leasingu.

Przypomnijmy, że art. 7095§ 1 Kodeksu cywilnego wskazuje, że jeżeli po wydaniu korzystającemu rzecz została utracona z powodu okoliczności, za które finansujący nie ponosi odpowiedzialności, umowa leasingu wygasa. Jeżeli umowa leasingu wygasła z przyczyn określonych wyżej, finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz z tytułu ubezpieczenia rzeczy, a także naprawienia szkody (§3 tego przepisu).

Finansujący ma zatem prawo żądać od korzystającego zapłaty wszystkich rat leasingu, nawet jeżeli przedmiot leasingu został w trakcie trwania umowy skradziony, a korzystający raty te musi zapłacić.

Jeżeli zatem podatnik został zobowiązany, na mocy zawartej umowy leasingu, do zapłaty pozostałych rat leasingowych po kradzieży przedmiotu leasingu, to wydatki te w dalszym ciągu stanowią opłaty leasingowe, które podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: