Sprzedaż wynajmowanego gruntu a podatek VAT
2008-10-28 07:29
Przeczytaj także: Dzielisz grunt na sprzedaż i go reklamujesz? Zapłacisz podatek VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatniczka wskazała, że jest współwłaścicielem kamienicy, w której znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe. Jest także współwłaścicielem gruntu znajdującego się obok kamienicy (posiada on odrębną księgę wieczystą), który jest udostępniany na podstawie umowy najmu jako parking. Udział we współwłasności został nabyty w drodze darowizny. Wnioskodawczyni wskazała również, że jest czynnym podatnikiem podatku VAT z tytułu najmu lokali w powyższej kamienicy, stanowiącej jej majątek osobisty. Wraz z pozostałymi współwłaścicielami zamierza zbyć przedmiotową działkę firmie deweloperskiej. Zadała w związku z tym pytanie, czy od tej sprzedaży będzie musiała zapłacić podatek VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.
Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
oprac. : Ministerstwo Finansów