eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaObowiązek podatkowy VAT a usługi ciągłe

Obowiązek podatkowy VAT a usługi ciągłe

2008-10-24 06:48

Świadczenie usług o charakterze ciągłym cechuje brak możliwości precyzyjnego wyodrębnienia etapów, w jakich są realizowane, tzn. nie sposób dokładnie określić, kiedy część takiej usługi zostaje wykonana. Przy tego typu usługach wykonawca jest uprawniony do wystawienia faktury dokumentującej te usługi w terminie 7 dni od dnia zakończenia miesiąca, w którym były świadczone. Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia przedmiotowych usług powstanie zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy w terminie 7 dni od zakończenia ustalonego przez strony okresu rozliczeniowego. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12.03.2008 r. nr IPPP1-443-263/08-2/MP.

Przeczytaj także: Podatek dochodowy gdy sprzedaż ciągła książek (towarów)

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że spółka prowadzi działalność polegającą głównie na produkcji odbiorników telewizyjnych i innego sprzętu elektronicznego. Część zadań produkcyjnych wykonuje sama w oparciu o komponenty sprowadzone od dostawców, a w części korzysta z usług produkcyjnych innych podmiotów. Wykonanie tych usług polega na wytworzeniu zamówionego produktu w fabryce kooperanta przy pomocy jego pracowników, ale w oparciu o materiały dostarczone przez spółkę. Wytworzone w ten sposób produkty są dostarczane do spółki w partiach i terminach uzgodnionych (z reguły kilka razy w miesiącu). Rozliczenie z tytułu wykonywanych usług dokonywane jest zazwyczaj po zakończeniu miesiąca, kiedy to wykonawca wystawia fakturę za cały okres obejmujący wszystkie dostawy. Podobnie sytuacja wygląda przy innych usługach, świadczonych na podstawie umów o stałej współpracy. W związku z tym zadano pytanie, czy w przypadku wykonywania usługi produkcyjnej polegającej na wykonywaniu zleconych prac produkcyjnych w oparciu o materiały przekazane przez zamawiającego oraz w przypadku wykonywania innych usług na podstawie umowy o stałej współpracy, można przyjąć, że wykonanie usługi następuje po zakończeniu okresu rozliczeniowego ustalonego przez strony w umowie ? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi winno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Na podstawie art. 106 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy w § 9 ust. 1 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zmianami) Minister Finansów określił szczegółowo zasady wystawiania faktur, dane które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: