eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaRyczałt ewidencjonowany: konieczne nowe oświadczenie

Ryczałt ewidencjonowany: konieczne nowe oświadczenie

2008-10-09 07:16

Aby podatnik, który utracił prawo do rozliczania się z podatku dochodowego ryczałtem, mógł z tej formy opodatkowania ponownie skorzystać, musi złożyć nowe oświadczenie o wyborze ryczałtu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29.09.2008 r. nr IPPB1/415-805/08-2/IF.

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany a usługi na rzecz byłego pracodawcy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż po przeprowadzonej u niego kontroli przez UKS dotyczącej roku 2006 stwierdzono, że utracił on w tym roku prawo do rozliczania się w formie ryczałtu ewidencjonowanego z uwagi na przekroczenie limitu przychodu w roku 2005. Podatnik do chwili obecnej rozlicza się w sposób zryczałtowany. Oświadczenie o wyborze tej formy złożył na początku działalności gospodarczej i od tego czasu nie było ono zmieniane. Nie składał on nowych oświadczeń w tym zakresie na lata 2007 i 2008. Dodał również, że w roku 2006 jego przychody nie przekroczyły limitu określonego dla ryczałtu. Zadał on w związku z tym pytanie, czy w latach 2007 i kolejnych ma prawo rozliczać się z podatku dochodowego na zasadach przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zmianami) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Ponadto stosownie do art. 6 ust. 4 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a. uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 250 000 euro,
b. uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 000 euro.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588) obniżono kwotę przychodów, których osiągnięcie pozbawia prawa do skorzystania z ww. formy opodatkowania. Limit przychodów uprawniający do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2008 r. został obniżony z 250.000 euro do 150.000 euro.

Od 1 stycznia 2008 r. weszły w życie nowe przepisy powołanej ustawy - do przepisu art. 8 dodano ust. 6 i 7 odpowiednio w brzmieniu:

* podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:

1. wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro, lub
2. wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150.000 euro (art. 8 ust. 6 powołanej ustawy),

* podatnicy, o których mowa w ust. 6, są obowiązani zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach (art. 8 ust. 7 powołanej ustawy).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: