eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweNa sprzedaż nieruchomości faktura VAT

Na sprzedaż nieruchomości faktura VAT

2008-10-06 12:05

Jeżeli firma posiada jakąś nieruchomość, którą zamierza sprzedać i dokonując tej czynności działa w charakterze podatnika VAT - musi tę sprzedaż odpowiednio udokumentować fakturą VAT. Co istotne, powyższe jest niezależne od tego, czy sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu, czy też korzystała ze zwolnienia od VAT (art. 106 uptu).

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

Jeśli przy sprzedaży nieruchomości można zastosować zwolnienie od VAT – konieczne jest podanie w wystawianej fakturze podstawę prawną tego zwolnienia. Obowiązek ten nakłada na podatników § 9 ust. 7 ruptu2, w myśl którego w przypadku sprzedaży towarów opodatkowanych stawką niższą niż 22% lub podlegających zwolnieniu od VAT podatnik ma obowiązek umieścić w fakturze symbol PKWiU tego towaru.

Jeżeli jednak przepisy ustawy lub rozporządzeń wykonawczych nie powołują tego symbolu, podatnik zobowiązany jest podać regulację prawną, na podstawie której stosuje zwolnienie od VAT. W zależności więc od rodzaju sprzedawanego obiektu lub gruntu w fakturze VAT trzeba podać:
  • W przypadku sprzedaży nieruchomości uznanej za towar używany – art. 43 ust. 1 pkt 2 uptu.
  • W przypadku obiektu budownictwa mieszkaniowego lub jego części (używanego) – art. 43 ust. 1 pkt 10.
  • W przypadku gruntu niezabudowanego innego niż budowlany lub przeznaczony pod zabudowę – art. 43 ust. 1 pkt 9.
  • W przypadku obiektów budownictwa mieszkaniowego (lub ich części), które mają być zasiedlone po raz pierwszy – art. 41 ust. 12-12c uptu oraz § 5 ust. 2 ruptu1.

Nie należy także zapominać, iż sprzedaży nieruchomości dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych nie trzeba – póki co – ewidencjonować przy zastosowaniu kasy fiskalnej, gdyż do 31 grudnia 2008 r. czynności te zwolnione są z tego obowiązku na podstawie § 2 pkt 1 rkr ( i pozycji 36 załącznika do rkr). Zwolnienie tej sprzedaży ma zastosowanie z uwagi na szczególny sposób jej dokumentowania, a mianowicie aktem notarialnym. Wymóg dodatkowej ewidencji w kasie fiskalnej i dokumentowanie jej paragonem fiskalnym byłby w takiej sytuacji zbytnim i niepotrzebnym formalizmem.


Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: