eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaEksport towarów: konieczne właściwe dokumenty

Eksport towarów: konieczne właściwe dokumenty

2008-10-02 07:36

Przeczytaj także: Eksport towaru poza UE z terytorium Czech w podatku VAT


Art. 41 ust. 4 ustawy stanowi, iż w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%. Zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy, stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, to stosownie do art. 41 ust. 7 ustawy, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

W myśl art. 41 ust. 8 ustawy, przepis ust. 7 stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.

Przedstawione wyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają, jakiego rodzaju dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty powinien posiadać podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do zastosowania 0% stawki podatku. Wskazują jedynie, iż eksportem towarów jest potwierdzony przez urząd celny, określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. Zatem ustalając zakres zastosowania przepisów art. 41 ustawy, należy się odwołać do przepisów prawa celnego. Podatnik winien więc posiadać stosowne dokumenty spełniające warunki określone w przepisach celnych, które będą jednoznacznie potwierdzać wywóz towarów poza granicę Wspólnoty.

Zgodnie z art. 793 ust. 2 lit. c i ust. 3 Rozporządzenia Komisji (EWG) z dnia 2 lipca 1993 r. Nr 2454/93 ustanawiającego przepisy w celu wykonania Rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. L 253/1), urzędem celnym wyprowadzenia jest ostatni urząd celny zanim towary opuszczą obszar celny Wspólnoty, który nadzoruje i ostatecznie potwierdza fakt fizycznego wprowadzenia towarów.

Zatem, w celu potwierdzenia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty i co za tym idzie do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%, zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy, należy posiadać dokument potwierdzony przez ostatni urząd celny przed opuszczeniem towarów obszaru celnego Wspólnoty.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca dokonuje eksportu towarów, jednak zdarzają się sytuacje, gdy nie posiada dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Wnioskodawca ma wątpliwości, czy w sytuacji zaginięcia karty 3 dokumentu SAD, może dokonać korekty podatku należnego i zastosować 0% stawkę podatku VAT w związku z eksportem, jeśli będzie w posiadaniu kopii karty 1 dokumentu SAD, potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez urząd wywozu, na której znajdować się będą oryginalne pieczęcie urzędu celnego kraju importera, potwierdzające, że towar dotarł i został odprawiony w procedurze importu.

W świetle powyższych regulacji stwierdzić należy, iż przedmiotowy dokument nie będzie wystarczającym dowodem potwierdzającym, że towar został przemieszczony poza granice Wspólnoty.

Tym samym, w sytuacji gdy Spółka będzie posiadała kopię karty 1 dokumentu SAD, zawierającą oryginalne pieczęcie urzędu celnego kraju importera potwierdzające, że towar dotarł i został odprawiony w procedurze importu, nie można będzie uznać jej za dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty i nie będzie ona uprawniać Wnioskodawcę do dokonania korekty podatku należnego w związku z eksportem towarów.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: