eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaEksport towarów: konieczne właściwe dokumenty

Eksport towarów: konieczne właściwe dokumenty

2008-10-02 07:36

Jeżeli eksporter nie posiada karty 3 dokumentu SAD, nie może zastosować zerowej stawki VAT do dokonanego eksportu nawet w sytuacji, gdy posiada kopię karty 1 dokumentu SAD, która będzie zawierać oryginalne pieczęcie urzędu celnego kraju importera, potwierdzające odprawienie tego towaru w procedurze importu. Nie jest on bowiem wystarczającym potwierdzeniem, że towar opuścił terytorium wspólnoty. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 16.09.2008 r. nr ILPP2/443-575/08-3/MR.

Przeczytaj także: Eksport towaru poza UE z terytorium Czech w podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że spółka dokonała eksportu towarów poza terytorium Wspólnoty, a zgłoszenie wywozowe została sporządzone na podstawie dokumentu SAD. Z uwagi na nieposiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium UE, sprzedaż tę opodatkowano stawką krajową w wysokości 22%. Niestety oryginał karty 3 SAD, który potwierdza wywiezienie towaru poza teren Wspólnoty, pomimo interwencji spółki, do niej nie dotarł. Spółka nie może uzyskać także odpowiedniego zaświadczenia, że towar opuścił terytorium Wspólnoty z ostatniego urzędu celnego dokonującego odprawy, gdyż przepisy wewnętrzne tego kraju nie przewidują takiej możliwości. Spółka otrzymała jednak kopię karty 1 dokumentu SAD, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez urząd celny wywozu, na której znajdują się oryginalnie pieczęcie urzędu celnego kraju importera na potwierdzenie, że towar dotarł i został odprawiony w procedurze importu. Zadano w związku z tym pytanie, czy w powyższej sytuacji spółka może dokonać korekty podatku VAT w oparciu o otrzymaną kopię karty 1 dokumentu SAD? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlega między innymi eksport towarów.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 8 ustawy, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonywany przez:

1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. EU L 288 z 29.10.2005, str. 1), zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1777/2005”.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: