Wycofanie samochodu z firmy a podatek dochodowy
2008-09-30 12:52
Przeczytaj także: Wycofanie samochodu ze spółki partnerskiej na rzecz wspólników w PIT
To, co jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, zostało określone w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Ust. 2 pkt 1 tego przepisu wskazuje, że przychody takie stanowią m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio,
Jak wynika z powyższego, z przychodem mamy do czynienia w przypadku odpłatnego zbycia składnika majątku firmy, jakim jest np. samochód osobowy. Natomiast ze zbyciem takim nie mamy do czynienia w sytuacji, gdy samochód ten zostanie tylko z działalności wycofany, a nie sprzedany. Należy pamiętać, że z chwilą wycofania takiego samochodu z firmy należy zaprzestać jego amortyzowania.
Darowizna powyższego samochodu także nie wywoła żadnych skutków w podatku dochodowym u naszego podatnika. Pojęcie to zostało wyjaśnione w art. 888 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Co istotne, przy darowiźnie zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jak natomiast wskazuje art. 2 ust. 1 pkt 3 updof, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Warto w tym miejscu dodać, że powyższa darowizna będzie zwolniona także z podatku od spadków i darowizn (bądź to na zasadach ogólnych z uwagi na jej wartość bądź na podstawie art. 4a tej ustawy).
We wstępie wskazano, że darowany samochód syn przeznaczy do wykorzystywania w prowadzonej działalności gospodarczej. Powinien go w związku z tym wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Co za tym idzie – musi ustalić wartość początkową tego środka trwałego oraz odpowiednią stawkę amortyzacji.
Przy ustalaniu wartości początkowej powinien zastosować zasadę wynikającą z art. 22g ust 1 pkt 3 updof. Przepis ten wskazuje, że wartością początkową środka trwałego nabytego w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, jest jego wartość rynkowa z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl