Zawieszenie działalności a podatek dochodowy
2008-09-26 13:03
Przeczytaj także: Zawieszenie firmy a zaliczki na podatek i amortyzacja
Zgodnie z nowym art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (wprowadzonym przez ustawę z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw), przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy. Jeżeli działalność ta jest wykonywana w formie spółki cywilnej, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.W okresie zawieszenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca nie może jej wykonywać i osiągać bieżących przychodów z tej działalności. Nie oznacza to jednak, że nie może wykonywać żadnych czynności. Ust. 4 tego artykułu bowiem wskazuje, że w okresie zawieszenia przedsiębiorca:
- ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
- ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
- ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie.
- ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.
Ponadto przedsiębiorca taki ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej, wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa oraz może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Powyższa ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw zmienia nie tylko ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, ale także m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych w celu ich dostosowania do instytucji zawieszenia działalności gospodarczej.
Pierwsze zmiany w ustawach o podatku dochodowym dotyczą amortyzacji środków trwałych. Otóż na czas zawieszenia działalności gospodarczej środki trwałe nie będą podlegały amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym działalność ta została zawieszona.
Druga kwestia dotyczy ustalania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnicy będą z tych obowiązków zwolnieni na czas zawieszenia działalności. Nie zostali oni natomiast zwolnieni z obowiązku składania zeznania rocznego. Po zakończeniu okresu zawieszenia działalności przedsiębiorcy będą opłacali zaliczki na zasadach ogólnych.
Jak wskazano wyżej, podatnik w trakcie zawieszenia nie może prowadzić działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że nie może uzyskiwać żadnych przychodów. W tym czasie ma on bowiem prawo do sprzedawania własnych środków trwałych i wyposażenia czy np. osiągania przychodów finansowych (np. odsetki od konta bankowego). Dodatkowo ustawodawca sformułował zapis, że w okresie zawieszenia przedsiębiorca ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Tym samym godzi się on na to, aby przedsiębiorcy w trakcie zawieszenia ponosili pewnego rodzaju koszty (np. czynszów, opłat z wieczyste użytkowanie) jak też wykonywali czynności generujące przychody, jeżeli są one niezbędne w celu zabezpieczenia źródła przychodów na przyszłość.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl