eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSprzedaż dla pracowników a kasa fiskalna

Sprzedaż dla pracowników a kasa fiskalna

2008-09-19 11:38

Przepisy dotyczące obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących zmieniają się regularnie co pół roku. Kolejne rozporządzenia regulujące tę materię są do siebie bardzo podobne. Przy analizie przepisów trzeba jednak być bardzo czujnym, gdyż drobne z pozoru zmiany pociągają za sobą znaczące konsekwencje.

Przeczytaj także: Kasa fiskalna: sprzedaż VAT marża środka trwałego

Ewidencjonowałeś przed 1 lipca – nie przysługuje ci zwolnienie

W najnowszym rozporządzeniu w sprawie kas, obowiązującym od 1 lipca, Minister Finansów wprowadził kilka istotnych zmian. Jedną z nich jest kwestia ewidencjonowania przez podatników sprzedaży towarów na rzecz pracowników. Zgodnie z przepisami rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania m.in. dostawy towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników. Taka regulacja nie jest nowością, gdyż podobne zwolnienie istniało również w poprzednim stanie prawnym. Modyfikacją jest natomiast ograniczenie jego zastosowania – od 1 listopada (z uwagi na wprowadzony okres przejściowy) nie dotyczy ono podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed 1 lipca. Warto wspomnieć, że ta – jakże istotna – zmiana umieszczona została w przypisie do jednej z pozycji załącznika do rozporządzenia. Pozostaje mieć nadzieję, że podatnicy uważnie (i w całości) przeczytają tekst tego aktu prawnego i nie przeoczą wspomnianej modyfikacji.

Nieistotne jak często ewidencjonowałeś – wystarczy raz

W praktyce zmiana, o której mowa wyżej, oznacza, że podatnik, który przed 1 lipca ewidencjonował sprzedaż towaru lub świadczenie usług na rzecz swoich pracowników, utraci prawo do zwolnienia z tego obowiązku. Powstaje tylko pytanie, czy utrata prawa do omawianego zwolnienia następuje także wówczas, gdy podatnik np. w marcu sprzedał pracownikowi stary aparat telefoniczny i był zobowiązany tę czynność zaewidencjonować na kasie rejestrującej. Kwestia ta jest bowiem mimo wszystko dyskusyjna.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: