eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowośćAmortyzacja środków trwałych przekazanych innym firmom

Amortyzacja środków trwałych przekazanych innym firmom

2008-09-19 11:33

Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma przekazała na podstawie umów o współpracę środki trwałe swoim kontrahentom - innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Czy ma prawo zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów dokonane od nich odpisy amortyzacyjne?

Przeczytaj także: Sądy bronią amortyzacji w spółkach nieruchomościowych

Zagadnienie sporne

W wyniku kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania za rok 2004, dyrektor urzędu kontroli skarbowej ustalił, że spółka z o.o. zawyżyła koszty uzyskania przychodów w wyniku dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych w okresie niewykorzystywania ich do prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Powodem takiej decyzji było uznanie, iż spółka nie wykorzystuje środków trwałych w ramach swej działalności gospodarczej, bowiem udostępnia je kooperantom na mocy zawartych z nimi umów. Tym samym prawo do ich amortyzacji organ uzależnił od tego, czy udostępnienie tych środków trwałych kooperantom odbywa się na podstawie jednej z trzech umów określonych w art. 16a ust. 1 updop.

Stanowisko organu

W art. 16a ust. 1 updop ustawodawca wprowadził dychotomiczny podział sytuacji, w ramach których podatnikowi przysługuje prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Pierwsza z tych sytuacji wiąże się z wykorzystaniem wymienionych w tym przepisie składników, „na potrzeby" podatnika związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a druga - z oddaniem tych składników osobom trzecim do używania na podstawie wymienionych w tym przepisie umów. Sformułowanie „na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą" (pierwsza z wymienionych sytuacji), wskazuje na konieczność wykazania związku używanych środków trwałych z prowadzoną działalnością, co nie oznacza jednak, że związek ten może wykazać jedynie poprzez fizyczne, bezpośrednie wykorzystanie określonego środka trwałego w działalności gospodarczej podatnika.
Wyrok WSA z 2 lipca 2008r., sygn. akt I SA/Bk 183/08


Ważne!
Pojęcie „wykorzystywanie na potrzeby" jest szersze od pojęcia „wykorzystywania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej".

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: