Egzekucja komornicza a rozliczenie podatkowe podatnika
2008-09-16 09:18
Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko
Powstaje zatem pytanie czy podatnik dokonując nieprawidłowego rozliczenia podatku narazi się na negatywne konsekwencje podatkowe oraz czy będzie mógł przerzucić odpowiedzialność za nieprawidłowe rozliczenie na zleceniodawcę?Podstawą zasadą jest, iż podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za podatki. Nieprawidłowe rozliczenie roczne dokonane przez płatnika nie zwalnia podatnika od obliczenia i rozliczenia podatku we właściwej wysokości. Tym samym więc, w omawianym przykładzie zleceniobiorca nie mógłby bronić się, wskazując na winę zleceniodawcy w zakresie błędnego obliczenia wysokości składek, nawet gdyby zleceniobiorca mógł być uznany za płatnika.
Kolejne pytanie to czy pomimo przeprowadzenia egzekucji komorniczej może żądać potrącenia podatku od zleceniodawcy?
Przepis ustawy PIT mówi o obowiązkach płatnika ciążących na przedsiębiorcach dokonujących świadczeń na rzecz określonych osób. W przypadku egzekucji komorniczej zachodzi natomiast tzw. wykonanie przymusowe zobowiązania; nie można zaś mówić o dokonywaniu świadczenia przez płatnika, którego zobowiązanie jest egzekwowane. Na marginesie, obliczenie i odprowadzenie przez płatnika zaliczki w sytuacji, gdy środki stanowiące kwotę brutto należności zostały już zajęte przez komornika, byłoby zwyczajnie niemożliwe.
Jak sporządzić roczne zeznanie?
Przy wypełnianiu deklaracji na podatek dochodowy należy uwzględnić zaliczki w zerowej wysokości, obliczyć i zapłacić należny podatek w całej wysokości w terminie do 30 kwietnia następnego roku.