Dofinansowanie z ZFŚS do biletów a przychód pracownika
2008-09-09 06:51
Przeczytaj także: Podatki: lepsza karta przedpłacona niż bon towarowy
Należy podkreślić, iż użyte w tym przepisie sformułowanie „sfinansowane w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych” oznacza, że pracodawca bądź związki zawodowe są ze swej strony zobligowane do finansowania lub współfinansowania świadczeń na rzecz pracownika wyłącznie z wymienionych w tym przepisie funduszy. Przepis ten zatem określa źródło finansowania świadczeń rzeczowych, uznając że dla zastosowania zwolnienia od podatku koniecznym jest, aby pracodawca nie sfinansował tych świadczeń z innych źródeł niż zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ustawodawca nie odnosi się natomiast do wielkości udziału w finansowaniu świadczeń rzeczowych, tj. możliwe jest zarówno pokrycie przez zakład pracy 100% wartości świadczeń bądź częściowe jego sfinansowanie z wymienionych w przepisie źródeł. W związku z tym, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje rzeczy ani świadczenia rzeczowego, należy odwołać się do znaczenia tych pojęć w języku potocznym lub definicji stosowanych w innych dziedzinach prawa.
Definicję rzeczy wprowadza ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Z tej definicji zawartej w przepisie art. 45 ustawy Kodeks cywilny wynika, iż rzeczami są tylko przedmioty materialne.
Z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że zwolnienie od podatku dochodowego rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracowników, możliwe jest jeżeli są spełnione łącznie następujące przesłanki:
* świadczenie ma charakter świadczenia rzeczowego,
* źródłem finansowania są w całości środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych,
* wartość tych świadczeń rzeczowych nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.
Z opisanego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka rozda pracownikom upoważnienia do zakupu po ulgowej cenie biletów do kina na basen oraz do klubu fitness. Kwota przyznanej ulgi będzie dofinansowywana przez Spółkę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w wysokości określonej w regulaminie nie mniejszej niż 50%. Rozliczenie dofinansowania przez pracodawcę będzie odbywać się na podstawie wystawianych przez odpowiednią instytucję comiesięcznych faktur, które będą obejmować łączną wartość dofinansowania do faktycznie zakupionych w danym miesiącu biletów.
Jak wynika z powyższego, ze zwolnienia korzystają jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym, do których nie można zaliczyć upoważnienia, do zakupu po ulgowej cenie (50%) biletów do kina na basen czy klubu fitness. Otrzymane przez pracowników dofinansowanie nie ma charakteru rzeczowego, lecz ma charakter wyłącznie pieniężny i stanowi dopłatę do ceny zakupu biletów. Pracownikom wnioskodawca nie przekazuje bowiem biletów, a jedynie zobowiązuje się do pokrycia części ceny biletu, który pracownik kupi sobie sam. Skoro pracownik nie otrzymał świadczenia rzeczowego, nie może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów