Agroturystyka a podatek dochodowy
2008-09-02 12:18
Przeczytaj także: Gospodarstwo agroturystyczne niekiedy jako działalność gospodarcza
Działalność agroturystyczna rolników nie jest działalnością rolniczą o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwykłą działalnością gospodarczą. Oznacza to, że nie jest ona wyłączona spod działania tej ustawy. W pewnym zakresie korzysta ona jednak ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych, które zostało określone w art. 21 ust. 1 pkt 43 tejże ustawy. Wskazuje on, że wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.Z przepisu tego wynika, iż aby ze zwolnienia skorzystać, konieczne jest spełnienie łącznie następujących przesłanek:
- świadczone usługi dotyczą wynajmu pokoi
- wynajmem zajmują się osoby prowadzące gospodarstwo rolne
- budynki, w których są wynajmowane pokoje, muszą znajdować się na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym oraz muszą być budynkami mieszkalnymi
- osoba wynajmująca pokój musi przebywać na wypoczynku
- liczba wynajmowanych pokoi nie może przekraczać pięciu
Zwolnienie dotyczy także dochodów z wyżywienia osób wypoczywających w powyższych pokojach.
Bardzo istotne jest spełnienie wszystkich tych warunków łącznie. Jeżeli nie zostanie spełniony chociażby jeden z nich, prawo do zwolnienia nie przysługuje. I tak ze zwolnienia nie można skorzystać np. w sytuacji gdy:
- liczba wynajmowanych pokoi przekracza 5; istotne jest tutaj to, że ustawodawca wskazał jedynie na limit wynajmowanych pokoi a nie wspomina nic o tym, ile w danym pokoju może się znajdować sypialnianych łóżek
- wynajmowane pokoje znajdują się co prawda na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, lecz nie w budynku mieszkalnym tylko budynku gospodarczym zaadaptowanym na cele mieszkalne; zwolnienie nie będzie przysługiwać także w przypadku wynajmowaniu pola namiotowego czy dla przyczep kampingowych, a także w sytuacji, gdy budynki mieszkalne nie będą wchodziły w skład gospodarstwa rolnego lub to gospodarstwo będzie się mieścić na terenie gminy miejskiej a nie wiejskiej
- pokoje wynajmują osoby w celach innych niż wypoczynkowe
Istotne jest także to, że ustawodawca dokładnie wskazał, które usługi korzystają ze zwolnienia, czyli wynajem pokoi oraz ewentualne wyżywienie turystów. Wszelkie dodatkowe usługi świadczone w celu urozmaicenia pobytu turystom takie jak np. nauka jazdy konnej, organizowanie wycieczek, ogniska, kuligi, przejażdżki końmi czy bryczkami trzeba opodatkować podatkiem dochodowym.
Podatnicy mają tutaj do wyboru kilka form opodatkowania:
- karta podatkowa
- ryczałt ewidencjonowany
- zasady ogólne (skala podatkowa lub podatek liniowy)
Z karty podatkowej można skorzystać w odniesieniu do usług hotelarskich polegających na wynajmie pokoi i domków turystycznych z możliwością wydawania posiłków, o ile łączna liczba pokoi wraz z domkami turystycznymi nie przekracza 12. To najprostsza forma opodatkowania. Wysokość podatku określa tutaj naczelnik urzędu skarbowego w drodze decyzji. Podatnicy nie muszą prowadzić ksiąg podatkowych ani składać zeznań. Rachunki wystawiają tylko na żądanie klientów. Muszą je jednak przechowywać.
Ryczałt ewidencjonowany można stosować w zakresie usług hoteli (PKWiU 55.1) oraz usług świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki i inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU 55.2). W przypadku wyboru tej formy opodatkowania trzeba zaprowadzić ewidencję przychodów, wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych a także ewidencję wyposażenia. Na powyższe usługi ryczałt wynosi 17% od uzyskanego przychodu. Podatnicy opodatkowani ryczałtem mają obowiązek gromadzić dowody zakupów.
Wybranie opodatkowania na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatku liniowego wiąże się z obowiązkiem zaprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatek jest płatny od uzyskanego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Konieczne może być także zaprowadzenie ewidencji wyposażenia czy ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Stawka podatku będzie uzależniona od wybranej formy podatkowej i może być stała (podatek liniowy) bądź uzależniona od wysokości uzyskanych dochodów (progresja podatkowa).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl