eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odsetki bankowe: zapłata a podatek od firmy

Odsetki bankowe: zapłata a podatek od firmy

2008-08-25 12:58

Prowadzenie i rozwój własnego biznesu często wiąże się z koniecznością zaciągania przez przedsiębiorców zobowiązań (kredytów i pożyczek) oraz zapłaty odsetek z tego tytułu. Co do zasady, faktycznie zapłacone odsetki można rozliczyć podatkowo.

Przeczytaj także: Odsetki od kredytu są kosztem uzyskania przychodu z najmu

Mogą one stanowić koszt uzyskania przychodów o ile służą uzyskaniu przychodu lub zabezpieczeniu źródła przychodu. Uznanie odsetek w koszty uzyskania przychodu następuje przy tym w chwili ich faktycznej zapłaty (art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej „updof”) albo kapitalizacji (art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a updof).

Jeżeli celem pożyczki lub kredytu był zakup środka trwałego, odsetki od zaciągniętego kredytu nie stanowią bezpośrednio kosztu uzyskania przychodu, lecz powiększają wartość początkową środka trwałego, a następnie są uznawane w koszty podatkowe pośrednio – poprzez odpisy amortyzacyjne (art. 22g ust. 3 updof). W tym przypadku nie ma znaczenia data faktycznego zapłacenia odsetek; wystarczy, że zostaną one naliczone. Innymi słowy, do chwili oddania środka trwałego do używania, zarówno zapłacone, jak i jedynie naliczone odsetki powiększają wartość początkową tego środka trwałego. Natomiast odsetki zapłacone po oddaniu środka trwałego do używania stanowią koszt uzyskania przychodu zgodnie z zasadą opisaną powyżej, tj. w chwili ich faktycznej zapłaty.

W sytuacji, gdy zaciągnięte zobowiązanie oraz płacone odsetki służą uzyskaniu przychodu, lecz przychód ten jest zwolniony z podatku dochodowego – odsetki te nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, a to zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 31 updof. Katalog zwolnień przychodów z podatku dochodowego zawarty jest w art. 21 ust. 1 updof i obejmuje przykładowo przychody ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego (pkt 29) lub dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w gospodarstwie rolnym (pkt 43).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: