Przekształcenie spółki z o.o. w jawną a podatek dochodowy
2008-08-20 08:37
Przeczytaj także: Wypłata zysku spółki jawnej przez spółkę z o.o. w podatku dochodowym
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu wskazano, że rozważane jest przekształcenie spółki z o.o. w spółkę jawną na zasadach przewidzianych w dziale III rozdziale 3 Kodeksu spółek handlowych. Cały kapitał spółki z o.o. przejdzie do spółki jawnej. Także niepodzielony zysk stanie się majątkiem spółki jawnej (przejdzie na fundusz zapasowy). Wkłady wspólników w sp. z o.o. staną się wkładami w spółce jawnej w tej samej wysokości. Wszyscy wspólnicy spółki z o.o. będą uczestniczyć w spółce jawnej. Zostanie zachowana tożsamość wysokości wniesionych wkładów. W związku z tym zadano pytanie, czy w wyniku powyższego przekształcenia u wspólników powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą), w tym w spółkę jawną.
W myśl art. 556 i art. 558 Kodeksu Spółek Handlowych do przekształcenia spółki wymaga się przede wszystkim sporządzenia planu przekształcenia spółki zawierającego co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu oraz określenie wartości udziałów wspólników. Do planu przekształcenia należy dołączyć projekt uchwały w sprawie przekształcenia, projekt umowy spółki przekształconej, wycenę składników majątku spółki przekształcanej, sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia. W myśl art. 105 w nawiązaniu do art. 555 Kodeksu Spółek Handlowych umowa spółki jawnej powinna zawierać też oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość. Plan przekształcenia - zgodnie z art. 559 Kodeksu Spółek Handlowych - należy poddać badaniu przez biegłego rewidenta w zakresie poprawności i rzetelności.
Konsekwentnie z treści art. 552 i art. 553 Kodeksu Spółek Handlowych wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej, w myśl których spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (dzień przekształcenia) co oznacza iż następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego.
Kontynuacja bytu prawnego oraz to, że wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej oznacza jednocześnie, że majątek przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością staje się majątkiem przekształconej spółki jawnej.
oprac. : Ministerstwo Finansów