eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSystem kontroli eksportu (ECS): ryzyko sprzedawcy

System kontroli eksportu (ECS): ryzyko sprzedawcy

2008-08-19 13:18

Od września 2007 r. eksporterzy mogą dokonywać zgłoszeń celnych drogą elektroniczną. Polega to na złożeniu zgłoszenia wywozowego (komunikat IE515) za pośrednictwem strony www lub e-maila. W takim wypadku potwierdzenie wywozu towaru poza terytorium UE (komunikatu IE599) jest otrzymywane przez eksportera lub zgłaszającego w formie elektronicznej (xml) zabezpieczonej podpisem elektronicznym. System ten funkcjonuje równolegle ze zgłoszeniami w formie papierowej (SAD), jednak od 1 lipca 2009 r. wszystkie zgłoszenia będą dokonywane w formie elektronicznej.

Przeczytaj także: Eksport towaru: zamiast SAD potwierdzenie z Poczty Polskiej?

Potwierdzenie wywozu towaru jest podstawą do stosowania stawki podatku VAT 0% do dokonanej dostawy. Na gruncie VAT wyróżniamy dwa rodzaje eksportu, eksport bezpośredni –wywóz towarów dokonywany przez sprzedawcę lub na jego rzecz , oraz eksport pośredni – wywozu dokonuje nabywca lub jest on dokonywany na jego rzecz. W zależności od tego, z jakim rodzajem eksportu mamy do czynienia, zasady dokumentowania prawa do stosowania stawki podatku w wysokości 0% są różne. W przypadku eksportu bezpośredniego sprzedawca powinien posiadać dokument potwierdzający wywóz, zaś w tym drugim wypadku powinien posiadać kopię dokumentu potwierdzającego wywóz, z którego dodatkowo wynika tożsamość towarów będących przedmiotem dostawy i wywozu.

Prawidłowe rozliczenie VAT, oprócz uzyskania dokumentu potwierdzającego wywóz, wymaga udokumentowania momentu otrzymania takiego dokumentu. Nie jest to problemem w systemie ECS, gdy sprzedawca jest eksporterem – otrzymuje on e-mail z komunikatem IE599 potwierdzającym wywóz bezpośrednio od organu celnego. Zarówno treść komunikatu, jak i moment jego otrzymania jest zapisywana w systemie elektronicznym i eksportera i organu. Problemy mogą pojawić się przy eksporcie pośrednim. Wtedy sprzedawca powinien posiadać kopię dokumentu potwierdzającego wywóz. Eksporter powinien mu przesłać otrzymanego e-maila wraz z załączonym komunikatem w oryginalnej formie podpisanym elektronicznie. Podatnik musi przechowywać taki komunikat w niezmienionej formie wraz z e-mailem w którym go otrzymał, wyłącznie w ten sposób może udowodnić fakt wywozu i moment uzyskania kopii dokumentu potwierdzającego wywóz. Istotne znaczenie ma również opis towaru w treści komunikatu. Sprzedawca bowiem może nie być w ogóle ujawniony w treści komunikatu. A więc zawarty tam opis towaru jest jedynym dowodem wywozu sprzedanych towarów na który można powołać się w trakcie kontroli. Należy również pamiętać, iż jakakolwiek zmiana w treści tego komunikatu spowoduje utratę jego autentyczności i wartości dowodowej.

Sprzedawcy towarów, wywożonych w ramach eksportu pośredniego, powinni uwzględnić w umowach możliwość dochodzenia przekazania tego komunikatu w odpowiedniej formie przez nabywcę. Warto zabezpieczyć się w takim wypadku karą umowną w wysokości należnego VAT, gdyż nabywca nie ponosząc odpowiedzialności majątkowej za przekazanie potwierdzenia wywozu może nie być zainteresowany dostarczeniem dokumentów w odpowiedniej formie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: