eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaSprzedaż mieszkania a ulga w podatku od darowizny

Sprzedaż mieszkania a ulga w podatku od darowizny

2008-08-16 12:11

Sprzedaż mieszkania, nabytego w drodze darowizny, z uwagi na otrzymanie pracy w innej miejscowości oraz powiększenie rodziny, a także przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży tej nieruchomości na budowę domu, na który pozwolenie na budowę uzyskano jeszcze przed sprzedażą, wypełnia dyspozycję art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w związku z czym podatniczka nie traci prawa do ulgi określonej w tym artykule przy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości przed upływem 5 lat. Stanowisko takie zajął Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 01.08.2008 r. nr PL/LM/834/44/CHI/08/PK-412.

Przeczytaj także: Podatek od darowizny: ulga a sprzedaż piwnicy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatniczka wyjaśniła, że w marcu 2003 r. otrzymała od rodziców w darowiźnie mieszkanie o pow. 31,80 m2 położone w Pruszkowie i skorzystała z ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jej sytuacja uległa jednak zmianie. Otrzymała pracę w innym mieście (Sochaczewie), co wiąże się z ciągłymi dojazdami do zakładu pracy. Ponadto powiększyła się także jej rodzina, która liczy obecnie 4 osoby. Okoliczności te zmuszają podatniczkę do zmiany warunków mieszkaniowych. Zamierza ona zatem sprzedać otrzymane mieszkanie, a pieniądze z tego tytułu uzyskane przekazać na dokończenie budowy domu, na który pozwolenie na budowę otrzymała w 2006 r. Zadała w związku z tym pytanie, czy nadal będzie jej przysługiwać ulga określona w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn? W interpretacji indywidualnej z dnia 17 września 2007 r. nr Nr IPPB2/436-3/07-4/MZ Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że podatniczce ulga nie przysługuje. Jednakże po dokonaniu analizy powyższej sprawy Minister Finansów zajął w następujące stanowisko:

„(…) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawczyni zamierza sprzedać nabyty tytułem dziedziczenia lokal mieszkalny, w związku z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych (uzyskanie zatrudnienia w innym mieście oraz powiększenie rodziny), a otrzymane środki pieniężne przeznaczyć na dokończenie budowy domu mieszkalnego, na którą otrzymała pozwolenie na budowę w dniu 6 grudnia 2006 r., czyli przed dokonaniem sprzedaży lokalu.

Do opisanego zdarzenia przyszłego mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w dniu nabycia lokalu mieszkalnego, tj. w dniu 17 marca 2003 r.

Zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514, z późn. zm.) prawo do ulgi mieszkaniowej nie wygasa, jeżeli zbycie budynku lub lokalu było uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Przy czym obie te przesłanki muszą wystąpić łącznie.

Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie definiują pojęcia „konieczność zmiany warunków mieszkaniowych”. W świetle orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego konieczność zmiany warunków mieszkaniowych w rozumieniu art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn winna mieć charakter imperatywny, wskazujący na sytuację wyjątkową, gdy chodzi o kwalifikowaną potrzebę takiej zmiany (z dnia 07.03.2002r sygn. akt I SA/Wr 291/01).

Zgodnie zatem z wyrażanym w orzecznictwie sądowym stanowiskiem, konieczność zmiany warunków mieszkaniowych występuje wówczas, gdy zachodzi nagła nieoczekiwana sytuacja życiowa, w której znalazł się podatnik.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: