Rozszerzenie współwłasności a sprzedaż nieruchomości
2008-08-08 09:46
Przeczytaj także: Ulga meldunkowa: nieistotne prawo własności
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatnik wskazał, że nabył w 1999 r. mieszkanie własnościowe. W czerwcu 2004 r. zawarł związek małżeński, w lipcu 2004 r. natomiast podpisał przedwstępną umowę sprzedaży powyższej nieruchomości. W październiku 2005 r. z kolei zawarł z żoną umowę małżeńską rozszerzającą wspólność majątkową. Obecnie wnioskodawca chce sprzedać przedmiotową nieruchomość. Zadał on w związku z tym pytanie, czy czynność ta spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym u jego żony? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d. innych rzeczy
* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).
Ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz.1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po dniu 1 stycznia 2007 roku.
Z analizy przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza zbyć mieszkanie własnościowe, które nabył będąc kawalerem aktem notarialnym w 1999 r. W m-cu czerwcu 2004 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński, natomiast w m-cu październiku 2005 r. zawarł z żoną umowę małżeńską rozszerzającą wspólność ustawową.
Dokonując analizy powołanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz treści wniosku, należy stwierdzić, iż dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy istotna będzie kwestia ustalenia, czy włączenie lokalu mieszkalnego do majątku wspólnego małżonków stanowi jej nabycie w rozumieniu tegoż przepisu.
oprac. : Ministerstwo Finansów