Umocnienie złotego - skutki podatkowe
2008-07-22 13:30
Przeczytaj także: Podatkowe różnice kursowe od podatku VAT?
Wynika to z tego, iż w dacie powstania zobowiązanie walutowe było wyższe, gdyż wyższy był kurs danej waluty. Natomiast w dacie spłaty tego zobowiązania, z uwagi na spadek kursu waluty, potrzebujemy mniej złotówek by zapłacić np. 100 EUR.Jeśli chodzi o należności, inaczej mówiąc przychody, to sytuacja jest odwrotna, gdyż faktycznie otrzymane przychody ze sprzedaży za granicę są mniejsze niż przychody zafakturowane. Jeśli bowiem podatnik np. 6 miesięcy temu wystawił frakturę np. na 1000 EUR, to z tego tytułu powstał u niego przychód (na zasadzie memoriału) w wysokości np. 3500 PLN (przy kursie 3,5). Jeśli w lipcu otrzyma zapłatę, to faktycznie 1000 EUR będzie już warte 3200 PLN.
Podatkowy problem sprowadza się do obowiązku rozpoznania dość dużych dodatnich różnic kursowych od spadku wartości zobowiązań od kredytów w walucie obcej, od tych różnic kursowych trzeba zaś zapłacić podatek dochodowy. Jednocześnie należy rozpoznać ujemne różnice kursowe od spadku wartości przychodów wyrażonych w walucie obcej.
Duże dodatnie różnice kursowe wystąpią w przypadku kredytów lub pożyczek w walucie obcej zaciągniętych np. 5 lat temu. Tutaj dodatnia różnica kursowa może być bardzo duża i wynosić nawet 35 % wartości kredytu lub pożyczki. W celu obliczenia kwoty takiej dodatniej różnicy kursowej należy najpierw określić historyczną wartość waluty z dnia otrzymania kredytu. Liczy się tu dzień otrzymania kredytu a nie zawarcia umowy. Jeśli zatem kredyt był wypłacany w transzach, to ważna jest wartość każdej transzy w przeliczeniu na złote. Następnie spłacając kredyt w ratach należy wartość każdej raty porównać z wartością tej części spłaty z kursem historycznej z dnia otrzymania kredytu. Dodatnia różnica kursowa o której mówimy nie powstaje bowiem od całego kredytu, lecz każdorazowo przy spłacie poszczególnych rat.
Dodatnia różnica kursowa powstaje także w sytuacji gdy otrzymaliśmy fakturę w walucie obcej np. trzy miesiące temu i zarachowaliśmy ją do kosztów (również na zasadzie memoriału) i dziś płacimy należność z tej faktury. Ta należność w walucie obcej jest mniej warta niż 3 miesiące temu. Spadek wartość zobowiązania w walucie obcej stanowi przychód jako dodatnia różnica kursowa.
W przypadku zaś przychodów w walucie obcej, tj. w odwrotnej sytuacji, gdzie otrzymany faktycznie przychód jest niższy niż wynikający z wystawionej wcześniej faktury, powstaje ujemna różnica kursowa, którą zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów.