eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweUpadłość konsumencka a podatek dochodowy

Upadłość konsumencka a podatek dochodowy

2008-07-21 08:20

Rząd przyjął projekt zmian do ustawy "Prawo o postępowaniu upadłościowym i naprawczym", zgodnie z którym w prawie polskim pojawić się ma instytucja upadłości konsumenckiej. Oznacza to możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej

Przeczytaj także: Zwrot kosztów dojazdu weterynarza prowadzącego firmę

Ochrona dłużnika, ułatwienia dla wierzyciela

Planowana regulacja ma spełniać dwie podstawowe funkcje. Z jednej strony umożliwić ma rozwiązanie problemu niewypłacalności dłużnikom, którzy popadli w zadłużenie bez swojej winy, z drugiej strony zapewnić ma wierzycielom borykającym się z problemem wyegzekwowania swoich należności odzyskanie, chociażby ich części, w sprawdzonych i wypróbowanych ramach postępowania upadłościowego.

Konsekwencje podatkowe ogłoszenia upadłości przez dłużnika

Upadłość osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami polegać ma na tym, że dłużnik spłaci częściowo swoje zadłużenie, a cześć długu zostanie mu darowane. Oznacza to, że wierzyciel ma szanse odzyskać tylko część należności. Taka sytuacja rodzi określone konsekwencje podatkowe po obu stronach. O tym, ile i w jakim czasie dłużnik spłaci swoje zadłużenie, decydować ma sąd. Okres spłaty nie może być jednak dłuższy niż 5 lat. Umorzoną zaś część wierzytelności wierzyciel zaliczy w koszty uzyskania przychodu, o ile wcześniej została ona rozpoznana jako przychód należny. Taka operacja będzie możliwa na mocy postanowienia sądu, które zostanie wydane dopiero po upływie okresu wyznaczonego na spłatę zadłużenia (czyli nawet 5 lat). Z punktu widzenia wierzyciela jest to niezbyt korzystne rozwiązanie.

W przypadku dłużnika z kolei, pojawia się kwestia powstania ewentualnego przychodu w związku z umorzeniem części jego długu. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w obecnym brzmieniu, przewidują bowiem, że umorzone na skutek postępowania upadłościowego wierzytelności nie stanowią przychodu jedynie dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. A instytucja upadłości konsumenckiej dotyczy przecież osób, które takiej działalności nie prowadzą.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: