Podatek od nieruchomości to koszt podatkowy
2008-07-18 13:30
Przeczytaj także: Jakie podatki w koszty firmy?
Jak wskazuje art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz. U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegając co do zasady:- grunty;
- budynki lub ich części;
- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Podatnikami podatku od nieruchomości są natomiast (art. 3 ust. 1 ustawy) osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
- właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych;
- posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
- użytkownikami wieczystymi gruntów;
- posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie.
W sytuacji, gdy podatnikiem jest osoba fizyczna, podatek od nieruchomości na rok podatkowy ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego (art. 6 ust. 7 ustawy). Organem podatkowym jest w tej sytuacji wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Podatek ten (od nieruchomości wykorzystywanych w firmie) stanowi dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Ponieważ wydatku tego nie można powiązać z żadnym konkretnym przychodem, jest on kosztem pośrednim. Należy go potrącić w dacie poniesienia. Jak bowiem wskazuje art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli jednak koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów ujmują ten wydatek w kosztach firmy zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o PIT. Przepis ten wskazuje, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
W przypadku podatku od nieruchomości dowodem takim jest decyzja w sprawie wysokości tego podatku. Należy ją zatem ująć w księdze w dacie jej wystawienia. Operację tę należy ująć w kolumnie 13 księgi „Pozostałe wydatki”.
![Podatek od nieruchomości w księdze podatkowej [© anna - Fotolia.com] Podatek od nieruchomości w księdze podatkowej](https://s3.egospodarka.pl/grafika/podatek-od-nieruchomosci/Podatek-od-nieruchomosci-w-ksiedze-podatkowej-skVsXY.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl