Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT
2008-07-09 13:33
Przeczytaj także: Najistotniejsze zmiany w VAT w 2011 r.
Planowane zmiany obejmują m.in. czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przewiduje się rozszerzenie wyłączenia z opodatkowania transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, które polega na odejściu od wymogu, aby był to oddział samodzielnie sporządzający bilans i powiązanie wyłączenia w podatku VAT z regulacjami w zakresie następstwa prawnego w Ordynacji podatkowej w tego rodzaju transakcjach.Ponadto rząd proponuje podniesienie limitu z 5 zł na 10 zł, poniżej którego przekazanie tzw. małego prezentu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zmiany dotyczące tego limitu mają być skorelowane z zasadami stosowanymi przy określaniu podstawy opodatkowania w nieodpłatnych przekazywaniach towarów, co powinno uprościć rozliczenie tego rodzaju czynności.
W zakresie zwolnień od podatku (przedmiotowych i podmiotowych) projekt przewiduje wiele zmian. Zgodnie z nowelą, nie będzie trzeba płacić VAT od wszystkich obiektów budownictwa po pierwszym zasiedleniu. Dziś w takim przypadku zwolnieniem objęte są tylko obiekty o charakterze mieszkalnym.
W odniesieniu do zwolnień w imporcie towarów przewiduje się dostosowanie do przepisów dyrektywy Rady 2007/74/WE z 20 grudnia 2007 r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy. Dzięki temu podróżni będą mogli przywieźć więcej towarów, za które nie zapłacą podatku.
Wśród zmian dotyczących zwolnień podmiotowych należy wymienić skrócenie do 1 roku (obecnie 3 lata) terminu powrotu do zwolnienia podmiotowego od VAT w przypadku jego wcześniejszej utraty oraz możliwość odliczania podatku wykazanego w remanencie przy rezygnacji ze zwolnienia dokonywanej po rozpoczęciu prowadzenia działalności.
Projekt przewiduje również wiele ułatwień w rozliczeniach podatku. Zakłada m.in. wprowadzenie możliwości składania deklaracji kwartalnych przez wszystkich podatników, a nie jak obecnie tylko przez małych podatników.
Wprowadzono ponadto możliwość wykazywania podatku należnego z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej (w przypadku niektórych procedur celnych), również w sytuacji, gdy zgłaszającym towar do odprawy celnej jest przedstawiciel pośredni w rozumieniu przepisów celnych.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl