eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaWpłata na poczet robót to zaliczka opodatkowana VAT

Wpłata na poczet robót to zaliczka opodatkowana VAT

2008-07-02 08:14

W przypadku zamiany nieruchomości bez spłat, pod warunkiem jednak że jedna ze stron wpłaca na rzecz drugiej środki pieniężne, aby ta wybudowała na otrzymanej nieruchomości przepompownię, wpłatę tę należy potraktować jako zaliczkę. Należy ją udokumentować fakturą VAT ze stawką właściwą dla zamiany tych nieruchomości. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 18.06.2008 r. nr ILPP2/443/W-33/08-2/SJ.

Przeczytaj także: Wpłacone wadium a faktura zaliczkowa

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że podatnik (spółka) jest właścicielem nieruchomości zabudowanej przepompownią, użytkowanej przez okres dłuższy niż 5 lat. Podpisał on z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą umowę zamiany w formie aktu notarialnego, na podstawie której przekaże on powyższą nieruchomość (wartość 61 000 zł) na inną przeznaczoną pod zabudowę, o tej samej powierzchni (wartość 54 000 zł). Z tytułu tej zamiany strony nie będą wnosić o żadne spłaty czy dopłaty. Warunkiem dokonania tej zamiany jest wpłata przez osobę fizyczną na rzecz podatnika kwoty 500 000 zł, która ma być przeznaczona na wybudowanie na otrzymanej działce nowej przepompowni, przełożenia wodociągów i nowego tłoczenia. W związku z tym zadano pytanie, czy wpłaconą kwotę należy traktować jako zaliczkę oraz czy stanowi ona podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a jeśli tak to wg jakiej stawki ją opodatkować? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego oraz treści wezwania do usunięcia naruszenia prawa wynika, iż dokonał on transakcji zamiany gruntu zabudowanego używaną przepompownią ścieków na grunt niezabudowany, ale przeznaczony pod zabudowę. Ponadto, kontrahent będący stroną w przedmiotowej transakcji, zobowiązany został na mocy zawartej umowy do wpłaty na rzecz Zainteresowanego kwoty 500.000 zł, co stanowiło warunek dokonania przedmiotowej zamiany. Kwota ta – zgodnie z umową – przeznaczona zostanie na wybudowanie nowej przepompowni ścieków, na gruncie uzyskanym w opisanej transakcji.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: