Praca i mieszkanie w Rosji a podatki w Polsce
2008-06-30 09:39
Przeczytaj także: Ograniczony obowiązek podatkowy gdy praca za granicą
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatnik wyjaśnił, że jest obywatelem polskim. W sierpniu 2007 r. przeprowadził się wraz z rodziną do Rosji. Przebywa tam ponad 183 dni, w związku z czym posiada status rezydenta podatkowego w Rosji. Obecnie wykonuje jedynie pracę na rzecz rosyjskiej spółki (na stanowisku dyrektora). Mieszka wraz z rodziną w wynajmowanym w Rosji mieszkaniu, syn chodzi do rosyjskiego przedszkola. W październiku 2007 r. otworzył rachunek w rosyjskim banku, na który wpływa wynagrodzenie z pracy w rosyjskiej spółce. Będzie on pracował na terytorium Rosji przez co najmniej 3 lata u obecnego pracodawcy. Ponadto podatnik nie wyklucza dalszej pracy w Rosji u innych pracodawców. Obecnie nie zamierza on także wracać do Polski. Podatnik wyjaśnił także, że nie prowadzi w Polsce działalności gospodarczej ani też nie pracuje, a jedyny przychód jaki tutaj uzyskuje pochodzi z najmu jego prywatnego mieszkania (opodatkowany w sposób zryczałtowany). W 2008 r. zamierza przebywać w Polsce jedynie przez kilka dni (odwiedziny rodziny). Ponadto podkreślił on, że nie jest aktywnym członkiem żadnych organizacji społecznych, kulturowych ani politycznych. W związku z powyższym podatnik zadał pytanie, czy podlega w 2008 r. w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz czy będzie jemu podlegał także w latach następnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z regulacją zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) podlegają w Polsce osoby fizyczne jeśli mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy stanowi, że osoby fizyczne nie posiadające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Zgodnie z art. 3 ust. 1a ww. ustawy za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
oprac. : Ministerstwo Finansów