eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweWyjazdy integracyjne a koszty uzyskania przychodu

Wyjazdy integracyjne a koszty uzyskania przychodu

2008-06-27 13:13

Spotkania i wyjazdy integracyjne na pewno pozytywnie wpływają na atmosferę w firmie, zacieśniają więzy między pracownikami i działają motywująco. Co więcej, można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu, a organy podatkowe przeważnie nie mają nic przeciwko temu. Trzeba jednak działać racjonalnie i pamiętać, aby poniesione wydatki miały związek z osiąganymi przez firmę przychodami. Fiskus może je bowiem zakwestionować, jeżeli w imprezie biorą udział nie tylko pracownicy, ale i np. ich rodziny czy kontrahenci. Dlaczego?

Przeczytaj także: Usługi gastronomiczne w kosztach podatkowych - wybrane problemy

Zdaniem organów podatkowych, niektóre z wydatków, które ponoszą firmy na organizację spotkań integracyjnych, nie mają związku przyczynowo- skutkowego z osiąganymi przychodami. Niektóre są uznawane za wydatki na reprezentację, które od 1 stycznia 2007 r. nie są już kosztami. Takie stanowisko władz skarbowych znajduje potwierdzenie i w interpretacjach i w orzeczeniach sądów.

I tak np., WSA w Warszawie w wyroku z 12 czerwca 2008 r. (III SA/Wa 157/08), uznał, że wydatki poniesione przez firmę na organizację imprezy integracyjnej, w której uczestniczyli zarówno pracownicy, jak i kontrahenci, nie mogą zostać w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Sprawa dotyczyła firmy, która organizowała imprezę sportowo-rekreacyjną dla pracowników, współpracowników oraz klientów, połączoną z akcją promocyjną. Wystąpiła więc do organów podatkowych z zapytaniem o rozliczenie wydatków na wyżywienie i noclegi. Zarówno urząd jak i izba stwierdziły, że nie będą one kosztami w części dotyczącej kontrahentów, jest to bowiem reprezentacja. Temu stanowisku przychylił się również sąd.

Podobne wnioski płyną z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 5 września 2006 r. (sygn. 1401/BP-I/4230Z-85/06/KK) w sprawie spółki, która uważała, że wydatki, poniesione na organizację wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych dla pracowników i członków ich rodzin (koszt przejazdów, posiłków, noclegów, szkoleń, itp. oraz koszt imprez rozrywkowo-integracyjnych), stanowią w całości koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy. W tym przypadku izba zgodziła się z podatnikiem, ale jedynie w części.

Zdaniem organu, za koszty uzyskania przychodu można bowiem uznać racjonalnie i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki, związane z działalnością podatnika, których poniesienie ma na celu osiągnięcie przychodów z tego źródła. „Jednocześnie należy zauważyć, iż kosztami podatkowymi są między innymi tzw. koszty pracownicze, które to koszty obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników”. Spotkania integracyjne niewątpliwie do nich należą, gdyż wpływają na poprawę atmosfery pracy, integrują pracowników z pracodawcą, a w związku z tym zwiększają efektywność pracy. Nie ma więc przeszkód, aby uznać, że mają bezpośredni związek tak z prowadzoną działalnością, jak i z osiąganiem przychodów, przez co można zaliczyć je do kosztów. Kosztami nie są jednak wydatki związane z uczestnictwem w wyjazdach szkoleniowo-integracyjnych członków rodzin pracowników, bowiem nie są one ponoszone w celu uzyskania przychodu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: