Wieczyste użytkowanie gruntu: zbycie prawa a VAT
2008-06-19 13:45
Przeczytaj także: Nota obciążeniowa czy faktura na opłaty za użytkowanie wieczyste?
Odpowiedź: Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione z opodatkowania. Podobnie ze zwolnienia korzysta dzierżawa oraz oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych przeznaczonych na cele rolnicze.Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo ich części podlega opodatkowaniu stawką 7% VAT, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części podlegają opodatkowaniu stawką 7% VAT.
Jeżeli budynki, budowle lub ich części podlegają opodatkowaniu stawką podstawową VAT, to i zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo ich części podlega opodatkowaniu stawką podstawową.
Wyjaśnienie: Zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo odliczenia VAT.
Przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej
5 lat.
Uwaga!
Zwolnienia tego nie stosuje się w przypadku dostawy towarów, jeżeli przed wprowadzenie ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków i użytkował je w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych (art. 43 ust. 6 ustawy o VAT).
Jeżeli natomiast budynki i budowle spełniają przesłanki do zakwalifikowania ich jako towar używany podlegający zwolnieniu od podatku, to w stosunku do prawa wieczystego użytkowania gruntu będzie miał zastosowanie przepis, zgodnie z którym zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli, jeżeli budynki te i budowle lub ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką 0% VAT.
Ważne!
Przy dokonaniu dostawy budynków, budowli lub ich części wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów, które były wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, transakcję należy udokumentować zarówno aktem notarialnym, jak i fakturą.
Jeżeli przedmiot dostawy spełnia przesłanki określone dla zakwalifikowania towaru jako towar używany, to zwolnieniu będą podlegały zarówno budynki, jak i prawo wieczystego użytkowania. W przeciwnym przypadku należy zastosować stawkę podstawową.
Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z używanymi budynkami jako towar używany podlega zwolnieniu od podatku zarówno w stosunku do budynków, jak i gruntu.
Podstawa prawna
- § 5 ust. 7, § 8 ust. 1 pkt 4, pkt 12, pkt 19 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.).
- Art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.
oprac. : Wskazówki Księgowe