W jakim terminie faktura wewnętrzna?
2008-06-13 12:53
Przeczytaj także: Elektroniczna faktura wewnętrzna?
Zasady wystawiania faktur wewnętrznych regulują przepisy art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług oraz paragraf 25 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (dalej w treści: rozporządzenie w sprawie faktur).Z przepisów tych wynika, że zasady wystawiania faktur wewnętrznych są takie jak w przypadku faktur zwykłych. W myśl par. 25 rozporządzenia w sprawie faktur terminy wystawiania faktur wewnętrznych regulują przepisy par. 13–15, z których wynika, że co do zasady faktury wewnętrzne wystawia się nie później niż 7. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem par. 14 i 15.
Natomiast art. 106 ust. 7 stanowi, że faktury wewnętrzne wystawiane są w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz import usług. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Przepis ten nie określa terminu wystawienia faktury wewnętrznej.
Faktura wewnętrzna dotyczy okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu czynności, którą dokumentuje. Czynnikiem warunkującym okres rozliczeniowy, w którym faktura wewnętrzna powinna zostać ujęta, jest moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu czynności, którą dokumentuje, a nie data jej wystawienia.
W przypadku usług transportu międzynarodowego i transportu wewnątrzwspólnotowego podlegających opodatkowaniu VAT w Polsce, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami (art. 19 ust. 13 pkt 2a ustawy o podatku od towarów i usług). Natomiast z par. 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie faktur wynika, że fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku. A więc faktura wewnętrzna dotycząca transportu powinna być wystawiona z datą płatności.
Podstawa prawna:
- art. 19 ust. 13 pkt 2a, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.,
- par. 13–15, 25 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. nr 95, poz. 798 ze zm.
Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.
oprac. : Aktualności księgowe