Zmiany w Ordynacji korzystne dla podatników?
2008-06-12 12:21
Przeczytaj także: Ordynacja podatkowa: wady i zalety nowelizacji
Ograniczenie władzy urzędników miało być głównym celem nowelizacji ordynacji podatkowej, jednej z głównych pozycji pakietu Adama Szejnfelda. Wiceminister gospodarki obiecywał zniesienie natychmiastowej wykonalności decyzji skarbowych oraz wprowadzenie ostrzegania podatników z tygodniowym wyprzedzeniem o planowanych kontrolach. Jak donosi "PB", minister natknął się jednak na silny opór urzędników resortu finansów.Pierwotny projekt zmian w ordynacji został ostro skrytykowany przez biznes. Adam Szejnfeld wystosował więc protest do Jacka Rostowskiego, ministra finansów, który skarcił urzędników i wprowadził do projektu zmiany korzystne dla firm i obywateli.
W nowym projekcie widać postęp na rzecz ochrony praw podatników. Ministerstwo zmniejszyło np. liczbę wyjątków od zasady wstrzymywania nieprawomocnych decyzji.
Projekt przewidywał sześć wyjątków od zasady odwlekania domiaru. Eksperci alarmowali, że są zbyt pojemne, co uśmierci rewolucyjną zmianę. Resort finansów zmienił też przepis mówiący, że domiar musi być opłacony natychmiast, jeśli zobowiązanie może się przedawnić. Nowa propozycja fiskusa jest znacznie bardziej precyzyjna i przewiduje, że rygor natychmiastowej wykonalności byłby nadawany decyzji, gdy do przedawnienia zobowiązania pozostało mniej niż trzy miesiące.
Ministerstwo Finansów poprawiło także przepis o uprzedzaniu podatnika o kontroli z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Skrócono z 60 do 30 dni okres, w którym od chwili zawiadomienia fiskus może wkroczyć z kontrolą. Ograniczono także wyjątki od zasady informowania o kontrolach.
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl