eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaZaliczki na podatek w formie uproszczonej w 2008 r.

Zaliczki na podatek w formie uproszczonej w 2008 r.

2008-06-03 00:02

Przy ustalaniu wysokości zaliczek w formie uproszczonej na rok 2008 podatnik bierze pod uwagę wysokość podatku należnego za rok 2006. Pojęcie "podatek należny" oznacza podatek, który powinien być uiszczony za dany rok podatkowy, czyli podatek pomniejszony o przewidziane przepisami odliczenia (podatek z pola 54 zeznania CIT-8 za 2006 r.). Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12.05.2008 r. nr IP-PB3-423-288/08-2/KB.

Przeczytaj także: Zaliczki kwartalne dla podatkowej grupy kapitałowej

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wyjaśniono, że spółka w 2008 r. chce wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej. Zaliczki te będą ustalane na podstawie zeznania za rok 2006. Spółka wtedy dokonywała odliczeń od podatku na podstawie art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zadano w związku z tym pytanie, którą kwotę z zeznania za rok 2006 przyjąć jako podstawę do ustalania wysokości zaliczek? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Zeznanie o, którym mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, według ustalonego wzoru, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacać podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Należy zauważyć, iż określenie „podatek należny” zawarte w art. 25 ust. 6 ww. ustawy oznacza podatek, który zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinien być uiszczany (w tym w postaci zaliczek) za dany rok podatkowy, co wynika z treści art. 27 ust. 1 tej ustawy. Jest to podatek, o którym mowa w art. 19 ww. ustawy, pomniejszony o przewidziane przepisami odliczenia, w tym na podstawie art. 20, o kwotę równa podatkowi zapłaconemu w obcym państwie.

W związku z powyższym podatkiem należnym, stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki w uproszczonej formie za 2008r., będzie podatek należny wykazany poz. 54 zeznania CIT- 8 za rok 2006., a więc podatek po odliczeniach z art. 20 ww. ustawy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: