Premie pieniężne a VAT naliczony
2008-05-29 07:46
Przeczytaj także: Premie pieniężne: nie rabat a usługa w VAT?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu wyjaśniono, że spółka w celu zachęcania klientów do nabywania produktów wypłaca i zamierza wypłacać w przyszłości premie pieniężne. Warunkiem ich otrzymania jest osiągnięcie określonego poziomu obrotu wartościowego w pewnym okresie. Premie takie nie są związane z konkretnymi dostawami. Kontrahenci spółki różnie dokumentują otrzymywane premie. Jedni wystawiają na nie noty księgowe uznając że czynność ta nie podlega VAT, inni faktury VAT, traktując powyższe jako usługę opodatkowaną VAT. W związku z tym zadano pytanie, czy przy obecnych wątpliwościach interpretacyjnych w zakresie opodatkowania premii pieniężnych spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z otrzymanych faktur je dokumentujących? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) świadczeniem usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
* przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
* zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
* świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż premia pieniężna związana jest z zachęceniem klientów do nabywania produktów czyli osiągnięciem określonego poziomu zakupów przez kontrahentów. Wypłacana w ten sposób gratyfikacja pieniężna nie będzie związana z żadną konkretną dostawą i nie będzie miała charakteru dobrowolnego, będzie bowiem uzależniona od określonego zachowania nabywcy. W tym wypadku wypłacona premia stanowi rodzaj wynagrodzenia dla kontrahentów za świadczone na rzecz Spółki usługi. Zatem pomiędzy stronami będzie istniała więź o charakterze zobowiązaniowym, która na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług stanowi świadczenie usług za wynagrodzeniem, o których mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie zaś z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi (...) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Z treści wniosku wynika, iż wypłacane przez Spółkę premie są narzędziem motywacyjnym dla kontrahentów Spółki za osiągnięcie określonego poziomu zakupów. W takim przypadku należy przyjąć, iż wypłacane premie niewątpliwie będą miały wpływ na dokonywaną przez Spółkę sprzedaż towarów stanowiącą czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stoi na stanowisku, iż Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w fakturach za odpłatne świadczenie usług dokonywanych przez beneficjentów premii, pod warunkiem jednakże, że zakup tych usług może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy.
Odnośnie kwestii zastosowania art. 88 ust. 3a pkt. 2 ustawy VAT tutejszy organ podatkowy zauważa iż do końca grudnia 2007r. traktowanie przyznawania premii pieniężnych jako czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT nie pociągało za sobą żadnych negatywnych konsekwencji prawnych także dla Dostawców. Przesądzało o tym ówczesne brzmienie przepisu art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT. Z przepisu tego – interpretowanego a contrario – wynikało, że jeżeli czynność udokumentowana fakturą nie podlegała opodatkowaniu, ale kwota podatku VAT wykazana na fakturze została zapłacona – nabywca (w tym przypadku Dostawcy) zachowywał prawo do odliczenia VAT naliczonego. W wyniku nowelizacji, z dniem 1 stycznia 2008r. art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT został jednak zmieniony, w ten sposób, że podstawy do obniżenia podatku należnego nie stanowi faktura VAT w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlegała opodatkowaniu lub była zwolniona od podatku (niezależnie od tego, czy podatek wykazany na fakturze został zapłacony, czy też nie). Zmiana ta może zatem pociągnąć za sobą negatywne konsekwencje prawne dla Dostawców, w postaci braku możliwości odliczenia podatku naliczonego z wystawianych faktur, które nie dotyczą czynności opodatkowanych.
W opisanym jednak stanie faktycznym przepisy art. 88 ust. 3a pkt. 2 ustawy VAT nie mają zastosowania, gdyż nabywane usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów