Spadek: sprzedaż rzeczy po pół roku bez podatku PIT
2008-05-15 00:05
Przeczytaj także: Sprzedaż udziału w spadku a podatek dochodowy
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatniczka wyjaśniła, że zamierza sprzedać ciągnik siodłowy, który nabyła w drodze spadku po zmarłym mężu. Zmarł on 20 listopada 2007 r. Sprawa w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku odbyła się 19 grudnia 2007 r., a postanowienie uprawomocniło się 10 stycznia 2008 r. W związku z powyższym podatniczka zadała pytanie, kiedy może sprzedać ciągnik bez konieczności zapłaty podatku dochodowego od tej sprzedaży? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
4. innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
W związku z powyższym przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia innych rzeczy (ciągnika siodłowego) nie podlegają opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.Istotna dla rozpatrywanej sprawy jest kwestia, od kiedy należy liczyć bieg terminu sześciu miesięcy, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wypadku nabycia w drodze spadku.
W tej kwestii należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zwany dalej k.c. Spadek jest instytucją regulowaną przepisami zawartymi w księdze czwartej ww. kodeksu. Artykuł 924 k.c. stanowi, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast zgodnie z art. 925 k.c., spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Mając na uwadze ww. regulacje prawne stwierdzić należy, iż skoro spadek, stanowiący ogół majątkowych praw i obowiązków zmarłego (art. 922 § 1 k.c.) otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 k.c.) i według tej daty spadkobierca nabywa spadek (art. 925 k.c.), za dzień nabycia w drodze spadku należy rozumieć dzień otwarcia spadku. Należy również zaznaczyć, że w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę i datę jego śmierci, równoznaczną z otwarciem spadku i nabyciem spadku przez spadkobierców. Jednakże Sąd postanowieniem stwierdza jedynie fakt nabycia spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 k. c.). natomiast istotna dla podatku dochodowego jest nie data postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, ale dzień otwarcia spadku (czyli data śmierci spadkodawcy). W świetle powyższego stwierdzić należy, iż w zakresie w jakim nabycie przedmiotowego ciągnika siodłowego nastąpiło w drodze spadku, datą jego nabycia jest dzień śmierci męża wnioskodawczyni, tj. 20 listopada 2007r. co oznacza, że zbycie ciągnika siodłowego po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie (od listopada 2007r.) nie będzie stanowiło źródła przychodu.
W konsekwencji dochód ze sprzedaży dokonanej po 31 maja 2008r. nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów