Kursy językowe jako koszt uzyskania przychodu
2008-05-12 13:55
Przeczytaj także: Wydatki na kształcenie przedsiębiorcy a koszty podatkowe
Co do zasady, kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. Przepis ten nie wyłącza jednak nauki języków obcych, można więc uznać, że zaliczenie jej do kosztów działalności jest jak najbardziej zasadne. Nie w każdej sytuacji będzie to jednak możliwe.Przede wszystkim należy pamiętać, aby zachować zdrowy rozsądek. Urząd skarbowy na pewno nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodu wydatków, które nie będą racjonalnie i gospodarczo powiązane z rodzajem prowadzonego biznesu. Podatnik musi więc umieć argumenty, które pozwolą na wykazanie, że pomiędzy wydatkami a kierunkiem działalności istnieje silny związek przyczynowo-skutkowy. Co więcej, musi też wskazać, że np. nauka języka angielskiego przełoży się na osiągane przez niego dochody lub przynajmniej na zabezpieczenie ich źródła.
Na tym jednak nie koniec. Kolejnym z warunków, wymaganych przez fiskus, jest stosowne udokumentowanie poczynionego wydatku. Musi się to odbyć zgodnie z regułami, które określa rozporządzenie resortu finansów odnośnie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Konieczność tą potwierdza m.in. Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo w interpretacji z 20 grudnia 2006 r. (US.1431.DGI/415-79-893/BJ/06).
Możliwość zaliczenia do kosztów kursów językowych, mają również właściciele firm, którzy postanowili umożliwić pracownikom rozwój umiejętności właśnie poprzez naukę języka obcego. Tutaj także należy wykazać, że kursy, na które uczęszczają pracownicy, służą podniesieniu ich umiejętności, a co za tym idzie, osiągnięciu przez firmę przychodów. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 17 stycznia 2008 r. (IP-PB3-423-358/07-2/EM), w której czytamy m.in., że, w przypadku obsługi obcokrajowców, bariera językowa może znacząco wpływać na ograniczenie liczby potencjalnych klientów, a więc i ograniczać możliwość generowania wyższych dochodów.
Reasumując, podatnik, który stara się o zaliczenie nauki języków obcych do kosztów uzyskania przychodu, powinien umieć wskazać, że poniesione przez niego wydatki są w pełni racjonalne, związane z rodzajem prowadzonej działalności oraz pozwalają na osiąganie przychodów bądź zabezpieczenie ich źródła. Ponadto muszą być odpowiednio udokumentowane.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl