Sprzedaż nieruchomości to nie dochód firmy?
2008-05-09 09:34
Przeczytaj także: Ulga meldunkowa na mieszkanie ale nie na grunt
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatniczka wyjaśniła, że w 2002 r. nabyła wraz z mężem w ramach wspólności majątkowej, nieruchomość nadającą się na magazyn lub obiekt podobnego przeznaczenia. W akcie notarialnym znalazł się zapis, że jest ona nabyta w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Okazało się jednak, że nie nadawała się ona do prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym podatniczka nie wprowadziła jej do ewidencji środków trwałych i jej nie amortyzowała. W ciężar kosztów firmy nie były także wliczane wydatki związane z tą nieruchomością, podatek od nieruchomości był naliczany według stawek dla budynków i nieruchomości nie związanych z działalnością gospodarczą i nie był wliczany w ciężar kosztów firmy. Obecnie podatnicy nieruchomość tą chcą zbyć. W związku z tym zadano pytanie, czy transakcja ta powinna zostać dokonana przez podatniczkę jako podmiot gospodarczy, czy przez małżonków jako osoby prywatne? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
* środkami trwałymi,
* składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
* wartościami niematerialnymi i prawnymi,
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.
W świetle powyższego, zważywszy, iż jak wynika ze złożonego wniosku:
* nabyta przez wnioskodawczynię nieruchomość nie została ujęta w ewidencji środków trwałych,
* mimo, iż została nabyta w związku z prowadzoną przez wnioskodawczynię pozarolniczą działalnością gospodarczą nie była nigdy wykorzystywana na potrzeby tej działalności,
* wydatki związane z utrzymaniem tej nieruchomości nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej,
stwierdzić należy, iż przychody uzyskane ze sprzedaży tej nieruchomości nie mogą być uznane za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Odrębnym źródłem przychodów jest – wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy – odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
* nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
* spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
* prawa wieczystego użytkowania gruntów,
* innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni wskazała, że nabycie ww. nieruchomości nastąpiło w 2002 r. w związku z czym upłynął już pięcioletni termin liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Oznacza to, że odpłatne zbycie wskazanej we wniosku nieruchomości nie stanowi również źródła przychodu wymienionego w tym przepisie ustawy.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Ulga meldunkowa tylko na mieszkanie a nie grunt [© FikMik - Fotolia.com] Ulga meldunkowa tylko na mieszkanie a nie grunt](https://s3.egospodarka.pl/grafika/ulga-meldunkowa/Ulga-meldunkowa-tylko-na-mieszkanie-a-nie-grunt-ZKDwv5.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów