Różnice kursowe gdy faktura pro forma
2008-04-21 13:44
Przeczytaj także: Różnice kursowe w podatku dochodowym rozliczane per saldo?
Z pytania wynika, że jednostka prowadzi ewidencję ilościowo-wartościową towarów, według cen zakupu (nabycia). Nabyte towary przyjęte w marcu do magazynu na podstawie faktury pro forma oraz wystawionego do niej wewnętrznego dokumentu magazynowego ("Pz") pozostawały na stanie magazynowym jednostki w dacie wpływu faktury dostawy w kwietniu.Faktura pro forma nie podlegała w marcu ujęciu w rejestrze zakupów i na koncie "Rozliczenie zakupu", gdyż nie stanowiła dokumentu księgowego.
W tej sytuacji nie ma przeszkód, aby w chwili ustalenia wartości nabytych towarów według rzeczywistych cen zakupu (nabycia), dokonanego na podstawie faktury dostawcy otrzymanej i ujętej w rejestrze i w księgach rachunkowych kwietnia, dokonać korekty jednostkowych cen zakupu (nabycia) i wartości zapasu towarów w ewidencji księgowej i magazynowej.
W przypadku prowadzenia ewidencji zapasów według cen zakupu (nabycia), jeśli towary znajdują się w magazynie, różnice, o których mowa w pytaniu, można rozliczyć przez konto "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów" lub konto "Towary".
Zapisy na kontach, powodujące zmianę wartości towarów do poziomu według rzeczywistych cen zakupu (nabycia,) mogą być następujące:
-
W przypadku wyższego kursu waluty obcej w stosunku do zastosowanego do ustalenia cen i wartości dostawy towarów na podstawie faktury pro forma (tj. wystąpienia salda Wn na koncie "Rozliczenie zakupu"):
Wn konto "Towary" lub konto "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów",
Ma konto "Rozliczenie zakupu". -
W przypadku niższego kursu waluty obcej w stosunku do zastosowanego do ustalenia cen i wartości dostawy towarów na podstawie faktury pro forma (tj. wystąpienia salda Ma na koncie "Rozliczenie zakupu"):
Wn konto "Rozliczenie zakupu",
Ma konto "Towary" lub konto "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów".
W zależności od możliwości, jakimi dysponuje magazynowy program komputerowy jednostki, można dokonać korekty na 2 sposoby:
- w drodze rozchodowania całego zapasu towarów według pierwotnych cen zakupu (nabycia) i następnie przyjęcia na stan magazynu całego zapasu towarów według cen rzeczywistych,
- w drodze korekty dotychczasowych cen jednostkowych o różnice cen spowodowane różnymi kursami waluty obcej, przyjętymi do przeliczenia.
„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.
oprac. : Poradnik Finansowo-Księgowy