eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZagospodarowanie zieleni a koszty podatkowe

Zagospodarowanie zieleni a koszty podatkowe

2008-04-08 13:59

Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma posiada nieruchomości składające się z budynków biurowych, gospodarczych, hal produkcyjnych, placu. Zamierza zagospodarować teren wokół tych nieruchomości, tzn. przyciąć drzewa i trawę, posiać nową trawę, posadzić nowe drzewa i kwiaty itp. Czy wydatki poniesione na ten cel będą dla firmy kosztem uzyskania przychodu w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy będą stanowić koszty reprezentacji, które nie są kosztami podatkowymi?

Przeczytaj także: Tereny zielone wokół firmy: utrzymanie a koszty

Definicja kosztów uzyskania przychodów została określona w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT). Zgodnie z ust. 1 tego przepisu, uważa się za nie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z koeli z art. 23 ust 1 pkt 23 ustawy o PIT wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Zgodnie z pierwszym z wymienionych przepisów kosztami są wszelkiego rodzaju wydatki zarówno bezpośrednie jak i pośrednie, związane z uzyskaniem przychodu. Wchodzą do nich zatem także koszty nie tylko dotyczące bezpośrednio uzyskanego przychodu (np. koszty produkcji), ale także wszelkie inne im towarzyszące, które dotyczą całokształtu prowadzonej działalności.

W drugim przepisie ustawodawca podaje, że nie uważa się za koszty podatkowe wydatków na reprezentację, przy czym nie określa, co owa reprezentacja oznacza. Stąd też organy podatkowe odnoszą się do definicji zawartej w słowniku języka polskiego. Zgodnie z nim przez reprezentację rozumie się okazałość czy wytworność lub wystawność.

Aby właściwie zakwalifikować czynności określone we wstępie (tj. uznać je za koszty podatkowe czy też nie), trzeba w pierwszej kolejności określić, jaki jest ich podstawowy cel. Czynności te niewątpliwie wpływają na wizerunek firmy, czyli są związane z reprezentacją. Pamiętać jednak należy, iż firma jako właściciel posesji jest zobowiązana do dbania o teren, który jest w jej posiadaniu (czyli utrzymywać go w odpowiednim stanie). Aby z obowiązku tego się wywiązywać, konieczne jest wykonywanie prac związanych z grabieniem trawy, przycinaniem drzew i krzewów czy innych. Tym samym działania polegające na zwykłym zagospodarowaniu terenów wokół nieruchomości firmy jest jak najbardziej uzasadnionym kosztem uzyskania przychodu tej firmy, gdyż przede wszystkim mają one na celu utrzymanie posesji w należytym stanie, a nie kreowanie firmy poprzez okazałość czy wystawność.

Organy podatkowe o zagospodarowaniu zieleni

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w interpretacji z dnia 21.08.2007 r. nr 1472/ROP1/423-247/07/KM wskazał, „(…) iż wydatki na standardowe kwiaty doniczkowe, utrzymanie trawników, krzewów, drzew nieodbiegających od rosnących w okolicy, nie spełniają przesłanek umożliwiających zakwalifikowanie ich do wydatków reprezentacyjnych w powołanym rozumieniu. W związku z powyższym wydatki te mogą zostać zaliczone na podstawie art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów.
W myśl tego przepisu, kosztami są zarówno koszty bezpośrednio, jak i inne niż bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, w tym koszty dotyczące całokształtu działalności prowadzonej przez podatnika. Tak więc, kosztami podatkowymi są również wydatki związane z zagospodarowaniem i utrzymaniem terenu wokół budynku należącego do firmy, w należytym porządku i czystości.(…)”


Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w decyzji z dnia 14.06.2007 r. nr PDI/42181-0001/07/KMA wskazał, że „(…) koszty poniesione przez Spółkę na urządzenie i utrzymywanie terenów zielonych są kosztem uzyskania przychodów. Spółka jako właściciel posesji zobowiązana jest do dbania o teren, który jest w jej posiadaniu (w tym wypadku jest to teren wokół Jej zakładów). Nasadzanie kwiatów, ich pielęgnacja, koszenie trawników, grabienie, sprzątanie, nawadnianie, nawożenie, wymiana nasadzeń i inne tego typu czynności nie są działaniami skierowanymi na kreowanie wizerunku firmy poprzez okazałość i wystawność – mimo, że bez wątpienia na wizerunek ten wpływają - lecz przede wszystkim mają na celu utrzymanie posesji w należytym porządku. Wydatków związanych z wynajęciem firmy wykonującej powyższe czynności, nie można zatem zakwalifikować jako kosztów reprezentacji, nawet jeśli efektem ww. działań będzie upiększenie firmy. A zatem wydatki poniesione na urządzenie i utrzymanie terenów zielonych należących do Jednostki stanowią koszty uzyskania przychodów bieżącej działalności Spółki, a ponieważ ich związek z uzyskanym przychodem ma charakter pośredni- stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia (zaksięgowania). (…)”

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: