Podatek dochodowy od wygranych i nagród
2008-03-31 13:11
Przeczytaj także: Sprzedaż otrzymanej nagrody przez firmę w podatku dochodowym
Art. 30, ust. 1, pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) stanowi, że z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Od tej zasady ustawodawca przewidział jednak odstępstwa.Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT zwolnieni z opodatkowania są m.in. podatnicy, których wygrane pochodzą z kasyn gry, wideoloterii, gier na automatach, gier w bingo pieniężne i fantowe oraz (art. 21 ust. 1 pkt 6a) z wygranych w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, pod warunkiem jednak, że wysokość tych nagród nie przekracza kwoty 2280 zł.
Ponadto zwolnienie z podatku dotyczy także wartości wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu (te nie muszą być ogłaszane w mediach), a także nagród związanych ze sprzedażą premiową, o ile ich jednorazowa wartość jest niższa niż 760 zł. Ulga ta nie dotyczy podatników, którzy otrzymali nagrodę w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą (art. 21, ust.1, pkt 68 ustawy o PIT).
Rozliczeniem podatku z fiskusem obarczony jest jedynie organizator konkursu. W przypadku nagród pieniężnych podatnikowi, przed wypłatą wygranej, potrącane jest 10 proc. jej wartości. Jeżeli nagrodą nie są pieniądze podatnik jest obowiązany (art. 41, ust. 7, pkt 3) wpłacić płatnikowi kwotę zaliczki lub należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej (nagrody).
Zryczałtowany 10-procentowy podatek fiskus pobiera jedynie w przypadku wygranych uzyskanych na terenie Polski. Podatnicy, do których uśmiechnął się los w konkursie zagranicznym, muszą wygraną uwzględnić w deklaracji PIT i zapłacić od niej podatek według skali podatkowej, ponieważ nagrody w konkursach zagranicznych zaliczane są do przychodów z innych źródeł. Należy upewnić się jednak co do brzmienia stosownej umowy, aby uniknąć podwójnego opodatkowania.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl