eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweBudownictwo: dostawa towarów wraz z montażem a VAT

Budownictwo: dostawa towarów wraz z montażem a VAT

2008-03-31 13:13

W praktyce wiele problemów sprawia właściwe rozliczenie i udokumentowanie dostawy towarów dokonanej wraz z ich montażem. O tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też czynność należy rozbić na dostawę towaru i świadczenie usługi, decyduje rodzaj czynności oraz etap, na jakim jest dana czynność wykonywana.

Przeczytaj także: Różne stawki VAT na usługi budowlane i budowlano-montażowe

Podstawową okolicznością przesądzającą o właściwej wysokości stawki VAT jest klasyfikacja obiektu budowlanego, którego dane roboty budowlano - montażowe dotyczą. Oznacza to, że niezależnie od tego, kto jest producentem czy dostawcą, a kto zajmuje się montażem - stawka VAT jest taka sama i jest uzależniona jedynie od tej klasyfikacji. Tym samym bez względu na to, czy roboty wykonywane są bezpośrednio przez firmę podpisującą umowę z inwestorem, czy też przez podwykonawcę - stawka VAT pozostaje taka sama.

Tym samym, że jeśli usługa korzysta z preferencyjnej stawki VAT, to aby również i montowane materiały mogły z niej skorzystać - wystawiona przez podatnika faktura VAT nie może wyszczególniać odrębnie materiałów i odrębnie robocizny.

A co będzie w sytuacji, gdy podatnik wystawi jedną fakturę VAT, ale ujmie w niej odrębnie zużyte materiały i osobno wykonaną usługę? Czy fiskus uzna, iż dokonał on oddzielnej dostawy materiałów i wyświadczył odrębną usługę montażu?

W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na wyrok WSA z 6 grudnia 2005 r. (sygn. akt SA/Wa 2532/2005), który może być pomocny w razie sporu z fiskusem. Sąd wskazał w nim, że „kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Artykuł 11 A pkt 2b VI Dyrektywy dotyczy kosztów bezpośrednio związanych z zasadniczą dostawą usługi, które zwiększają łączną kwotę należną z tytułu transakcji. Zasada włączenia tych świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości tego typu kosztów, których ciężar jest przerzucany na nabywcę, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, lecz traktuje jako element świadczenia zasadniczego - z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla świadczenia zasadniczego. Transport sprzedawanego towaru w celu świadczenia usługi montażu okien i drzwi własnej produkcji jest w takim przypadku niezbędnym elementem świadczenia usługodawcy w ramach umowy sprzedaży okien i drzwi oraz ich montażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Skoro producent sprzedaje usługę montażu okien i drzwi własnej produkcji wraz z ich transportem, przy czym obydwie te czynności świadczy ten sam podmiot, to do celów VAT mamy do czynienia z jednorodną czynnością (czyli z usługą montażu), choć z czynnościami pomocniczymi towarzyszącymi tej czynności głównej”.


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.
\

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: