eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKasy fiskalne: ulga w VAT jest warunkowa

Kasy fiskalne: ulga w VAT jest warunkowa

2008-03-28 13:33

Prowadzenie ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej wiąże się z pewnymi ulgami. Przedsiębiorcy mogą odliczyć od podatku 50 proc. jej ceny, nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł. To dobre rozwiązanie, bowiem są to urządzenia dość kosztowne. Należy jednak pamiętać, że ulga jest warunkowa, a skorzystanie z niej nie w każdym przypadku jest możliwe.

Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT

Obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących spoczywa na podatnikach, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (art. 111, ust. 1 ustawy o podatku VAT). Ustawodawca przewidział pewne zwolnienia w tym zakresie. Mimo to spora część podatników i tak musi je stosować. Aby częściowo zrekompensować im wydatek związany z zakupem tych urządzeń, ustawodawca przewidział pewną ulgę w tym zakresie.

Prawo do częściowego zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących przysługuje podatnikowi na mocy art. 111 ust. 4 ustawy o VAT, który stanowi, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2 500 zł. Tu należy jednak pamiętać, że ulga dotyczy kas zakupionych w związku z powstającym po raz pierwszy obowiązkiem ewidencjonowania.

Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (dalej rozporządzenie) odliczenia można dokonać w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc (lub kwartał), w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub za miesiące (kwartały) następne.

Wedle § 7 ust. 2 w/w rozporządzenia kwota odliczenia, z tytułu zakupu kas rejestrujących, nie może przewyższać kwoty różnicy między podatkiem należnym a podatkiem naliczonym. W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest większa lub równa kwocie podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym, podatnik może otrzymać zwrot nierozliczonej wcześniej kwoty ulgi, z tym że w danym okresie rozliczeniowym kwota zwrotu nie może przekroczyć równowartości:
  1. 25 % kwoty przysługującej podatnikowi do odliczenia przed jego pierwszym dokonaniem - jeżeli podatnik składa deklaracje za okresy miesięczne, lub
  2. 50 % tej kwoty - jeżeli podatnik składa deklaracje za okresy kwartalne.

Podstawą do odliczenia jest posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą (§ 7 ust. 1 rozporządzenia). W przypadku, gdy urządzenie zakupiono na raty odliczenie będzie możliwe dopiero w momencie spłacenia ostatniej raty.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: